Ciąża a post w Wielki Piątek. Ksiądz wskazuje, co można jeść

2024-03-29 10:03

Czy kobieta w ciąży musi pościć w Wielki Piątek? Ciąża rządzi się swoimi prawami, często czujemy się cały czas głodne, sięgamy po produkty, które normalnie nam nie smakują, a na dawnych ulubieńców patrzymy z niechęcią. Może być trudno dopasować się do zasad, które kiedyś przychodziły nam z łatwością.

Ciąża a post w Wielki Piątek. Ksiądz wskazuje, co można jeść
Autor: Getty Images/screen TikTok @ks.sebastianpicur Ciąża a post w Wielki Piątek. Ksiądz wskazuje, co można jeść

Katolicy nie jedzą mięsa w piątki i w czasie Wielkiego Postu - to jedna z reguł opisanych w Kodeksie Prawa Kanonicznego. A dwa dni w roku, w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje również post ścisły - należy ograniczyć się do spożycia trzech posiłków, jedynie jeden z nich powinien być do syta.

"Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku - obok Środy Popielcowej - w którym obowiązuje post ilościowy i jakościowy" - czytamy na stronie Episkopatu. Czy post ścisły obowiązuje również kobiety w ciąży?

Spis treści

  1. Ciąża a post w Wielki Piątek
  2. Czy post obowiązuje dzieci?
Co jeść w ciąży

Ciąża a post w Wielki Piątek

Ksiądz Sebastian Picur to aktywny w mediach społecznościowych duchowny. Regularnie publikuje m.in. na TikToku, gdzie udziela odpowiedzi na pytania widzów. Jedno z ostatnich dotyczyło postu. "Czy kobietę w ciąży obowiązuje post w Wielki Piątek?" - zapytała jedna z użytkowniczek.

W zależności od samopoczucia, kobieta w czasie błogosławionym może zrezygnować z postu ścisłego i normalnie spożywać posiłki. Zachęca się do wybrania innej formy pokuty, np. ograniczenia telefonu - wyjaśnił duchowny.

Przeczytaj także: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Czy post obowiązuje dzieci?

A co z najmłodszymi? Czy dzieci muszą pościć w Wielki Piątek? O tym, kto powinien przestrzegać postu, mówi Kodeks Prawa Kanonicznego.

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Jednak duszpasterze oraz rodzice powinni zatroszczyć się o to, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są jeszcze związani prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wychowywani do autentycznego ducha pokuty - czytamy w kanonie 1252.

Jak wyjaśniał ks. Paweł Rytel-Andrianik, obecnie były już rzecznik Episkopatu, w Wielki Piątek do powstrzymywania się od pokarmów mięsnych są zobowiązane osoby, które ukończyły 14 lat, a osoby, które ukończyły 18 lat - również do zachowania postu ścisłego. Z tego obowiązku są zwolnione osoby poniżej 14 lat i powyżej 60 lat.

Przeczytaj także: Tatar a ciąża. Czy w ciąży można jeść surowe mięso?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza