"Cuda Polski 2023". Koniecznie wybierz się tam z dzieckiem na wakacje

2023-07-19 13:08

Magazyn National Geographic Traveler i serwis National-Geographic.pl ogłosił wyniki plebiscytu „Cuda Polski 2023”. Niektóre miejsca to idealne kierunki na wyjazd z dzieckiem. Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie i jak spędzić ciekawe wakacje, wybierz się do jednego z nich.

Cuda Polski 2023. Koniecznie wybierz się tam z dzieckiem na wakacje
Autor: Getty images "Cuda Polski 2023". Koniecznie wybierz się tam z dzieckiem na wakacje

"Cuda Polski 2023" to plebiscyt, w którym wybierano po jednym najciekawszym i najwspanialszym miejscu w każdym województwie. Właśnie ogłoszono 16 takich cudownych rejonów, atrakcji turystycznych czy budowli, na które głosowało ponad 123 tys. osób. Obojętne, gdzie mieszkasz, niedaleko ciebie znajduje się wybrany w plebiscycie cud, który warto odwiedzić. Niektóre z nich to wspaniały cel na letni wyjazd z dzieckiem. Wybraliśmy kilka, które z pewnością zainteresują kilku- lub kilkunastolatków. 

Park Nauki Torus w Ciechanowie (woj. mazowieckie)

Park Nauki Torus to atrakcja dla dorosłych i dzieci. Jego ideą jest popularyzowanie nauki poprzez udostępnienie zwiedzającym narzędzi i możliwości samodzielnego eksperymentowanie, odkrywanie praw i fizyki czy matematyki.

Charakterystycznym elementem parku jest znana nie tylko w Polsce tzw. wieża ciśnień, czyli wieżowy zbiornik wyrównawczy na wodę o niezwykłym geometrycznym kształcie z torusem na szczycie (figurą powstała z obrotu koła), który w 2013 r. trafił na listę najbardziej niezwykłych wież na świecie stworzoną przez portal The World Geography. Wieża po rewitalizacji została podświetlona i stała się centralnym punktem parku. 

Trus, Ciechanów
Autor: Getty images

Pustynia Błędowska (woj. małopolskie)

„Polska Sahara”, jak nazywają ten niezwykły fenomen przyrodniczy. Pustynia Błędowska to naturalnie uformowana pustynia położona między Katowicami a Krakowem. To pozostałość po lodowcu, który cofając się umożliwił wypłukanie dużych ilości piasku. Później rejon ten zarósł lasem, ale nadal jest unikatowym w tym rejonie Europy ekosystem pustynnym,  liczącym ponad 33 kilometry kwadratowe. Genialny kierunek na wycieczkę zwłaszcza latem, gdy organizowane są tam imprezy plenerowe. 

Czytaj również: Kraków z dzieckiem. Atrakcje w Krakowie dla dzieci latem - co warto zobaczyć?

Parki rozrywki dla dzieci w Polsce: do którego parku rozrywki wybrać się z dzieckiem?

Pustynia Błędowska
Autor: Getty images

Twierdza Nysa (woj. opolskie)

Gratka dla miłośników wojska i militariów. Twierdza jest jedną z lepiej zachowanych fortyfikacji na śląsku. Powstała jeszcze w XVIII wieku, ale większość jej zachowanych fragmentów pochodzi z XIX, kiedy to przeprowadzono proces ich modernizacji. W skład kompleksu Nyskich fortyfikacji, wchodzi Fort Prusy, Bastion św. Jadwigi, Fort Wodny i wiele innych budowli obronnych. 

Gmina Nysa na potrzeby turystów stworzyła trasę pod nazwę „Szlak Forteczny”, umożliwiający zwiedzanie nyskich fortyfikacji oraz zabytków i atrakcji miasta. 

Twierdza Nysa
Autor: Getty images

Czytaj również: Wyjeżdzacie na wakacje z dzieckiem? Oto lista rzeczy i dokumentów potrzebnych na drogę i na pobyt

Geopark Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)

To obszar o powierzchni ponad 500 km kwadratowych, który położony jest w zachodniej części Gór Świętokrzyskich. To pierwszy i jedyny polskim geoparkiem na światowej liście UNESCO, który znajduje się w całości w granicach Polski. Jego wyjątkowość opiera się na niezwykłych walorach przyrodniczych, jakimi są np. skały osadowe pochodzące od kambru do czwartorzędu oraz inne geologiczne formy, niespotykane w innych miejscach kraju czy Europy.

Wycieczka po górach świętokrzyskich to okazja do spotkania z przyrodą, ale i dziedzictwem historycznym i kulturalnym. Na terenie Geoparku znajduje się kompleks zamkowy Chęciny, ruiny pałacu Tarłów, Pałac Biskupi w Kielcach czy XVII-wieczny zespół kościelno-klasztorny w Karczówce.  

Geopark Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)
Autor: materiały prasowe
„Cuda Polski 2023” – lista laureatów
 1. Dolnośląskie – Miasto Bardo; 
 2. Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera; 
 3. Lubelskie – Włodawa;
 4. Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
 5. Łódzkie – Monopolis;
 6. Małopolskie – Pustynia Błędowska; 
 7. Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie; 
 8. Opolskie – Twierdza Nysa; 
 9. Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
 10. Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku; 
 11. Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo; 
 12. Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy; 
 13. Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
 14. Warmińsko-Mazurskie – Gołdap; 
 15. Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno; 
 16. Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza