Czy rodzice dorosłych dzieci mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny? Zaskakujące zasady

2023-10-17 10:04

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i uprawnień dla rodzin, które posiadają przynajmniej troje dzieci. Umożliwia robienie tańszych zakupów, korzystanie z tańszych biletów do kin, teatrów czy biletów kolejowych. Kto jednak może korzystać z Karty Dużej Rodziny i czy należy się ona również rodzicom, którzy mają już dorosłe dzieci?

Karta Dużej Rodziny
Autor: Getty Images Karta Dużej Rodziny umożliwia zniżki rodzinom wielodzietnym.

Karta Dużej Rodziny to element polityki prorodzinnej, z którego mogą korzystać rodziny posiadające przynajmniej troje dzieci. Po zgłoszeniu się do programu otrzymują oni specjalną kartę uprawniającą ich do robienia tańszych zakupów, zniżki na ofertę kulturalną, edukacyjną czy transportową. 

Polscy celebryci, którzy mają dużo dzieci

Kto może skorzystać z Karty Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny należy się wszystkim rodzicom, którzy posiadają co najmniej troje dzieci. Karta przysługuje wszystkim rodzinom wielodzietnym niezależnie od uzyskiwanych przez nie dochodów. Osoby, które chcą zarejestrować się w programie, powinny w chwili składania wniosku posiadać co najmniej troje dzieci w wieku do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeśli dziecko ciągle się uczy. W przypadku dzieci niepełnosprawnych nie ma żadnych limitów wiekowych.

Co daje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny umożliwia skorzystanie z ulg w ofercie kulturalnej, transportowej czy edukacyjnej. W programie uczestniczą zarówno firmy państwowe, jak i prywatne. Na podstawie KDR rodzice mogą kupić tańsze bilety do teatru czy na basen, ale również tańsze bilety na pociąg. Zniżki obowiązują również w zwykłych sklepach spożywczych.

Karta wydawana jest w formie tradycyjnej (jako karta plastikowa) albo w formie e-karty. Obie formy są ważne i akceptowane w różnych miejscach. Wyrobienie dokumentu jest bezpłatne.

Czy Karta Dużej Rodziny należy się rodzicom dorosłych dzieci?

Karta Dużej Rodziny wydawana jest raz na zawsze. To oznacza, że przysługuje ona rodzicom na stałe, nawet jeśli dzieci ukończą już 18 bądź 25 lat. Warunkiem wydania karty jest, by w chwili składania wniosku, dzieci spełniały wymagania wiekowe i pozostawały na utrzymaniu rodziców. 

Z Karty Dużej Rodziny mogą korzystać rodzice dorosłych już dzieci. Jeśli więc rodzina ma trójkę dzieci, które ukończyły już 18 lat i wyfrunęły z domu, mama i tata dalej mogą korzystać z KDR w sklepach czy lokalach usługowych. 

Czy dorosłe dzieci też mają Kartę Dużej Rodziny?

Zniżki na Kartę Dużej Rodziny nie przysługują samym dzieciom, które stały się pełnoletnie i nie podjęły dalszej nauki lub które ukończyły 25 lat. Po ukończeniu odpowiedniego wieku nie powinny już posługiwać się KDR w różnych punktach usługowych czy środkach transportowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza