Czym jest miesiączka noworodkowa? To powinna wiedzieć każda mama małej dziewczynki

2022-08-26 13:32

Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem zawsze jest związana z pewnymi stresami. Zwłaszcza, jeśli to nasze pierwsze dziecko lub kiedy spotykamy się z czymś zupełnie niespodziewanym. Z pewnością właśnie tak jest, gdy młoda mama maleńkiej dziewczynki zauważy... krew w pieluszce. Jak się okazuje, nie jest to nic wyjątkowego.

mama i noworodek
Autor: Getty Images Czym jest miesiączka noworodkowa?

Każdy rodzic bacznie obserwuje swojego noworodka. Maleńka istota wydaje się tak krucha i bezbronna. Pewne objawy u  noworodka, zwłaszcza wyedukowanym i oczytanym rodzicom nie przyniosą lęków. Co jednak, gdy na pieluszce lub chusteczce po podcieraniu zobaczymy krew?

Pielęgniarka noworodkowa Liesel Teen, prowadząca szkolenia dla rodziców i profile w mediach społecznościowych @mommy.labornurse twierdzi, że w pewnych sytuacjach to normalne i nie ma się czego obawiać. Chodzi jej o... miesiączkę noworodkową. 

Zobacz też: "Czy to normalne, że noworodek...?". 10 zmartwień świeżo upieczonych mam, których możecie sobie oszczędzić

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Dowiedz się: Zaburzenia krzepnięcia u noworodka: przyczyny, objawy, leczenie zaburzeń krzepnięcia

Miesiączka noworodkowa to zazwyczaj nie jest typowa krew, a zwiększona ilość wydzieliny, która jest podbarwiona krwią. Zdarza się także, że wydzielina nie ma czerwonawego zabarwienia i wtedy rodzice w ogóle nie zwracają na nią uwagi.

To zjawisko, niezależnie od natężenia krwi w wydzielinie, lekarze uznają za fizjologiczne. Powodem jego występowania jest nagłe przerwanie po porodzie dopływu estrogenów z krwi matki do organizmu dziecka.

Może rozpocząć się w dowolnym momencie od 2-10 dni życia i nie powinno trwać dłużej niż 3 lub 4 dni⁣⁠ - opisuje pielęgniarka. 

Jeśli sytuacja się przedłuża lub budzi niepokój rodziców, warto zgłosić się do lekarza. Pediatrzy zazwyczaj w takich sytuacjach zalecają  podanie dziecku witaminy K. Takie działanie ma na celu zapobieganie chorobie krwotocznej noworodków, która dotyka średnio 1 na 50 maluszków. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza