Lekarz ostrzega: nie podawaj niemowlęciu wody. Konsekwencje mogą być tragiczne

2023-04-20 13:49

Woda jest znacznie zdrowsza niż jakiekolwiek herbatki i soki. Jednak przed ukończeniem przez niemowlę 6. miesiąca życia, nie powinniśmy dopajać nią dziecka. Lekarz ostrzega i tłumaczy, że konsekwencje mogą być tragiczne.

Niemowlę pije wodę z butelki
Autor: GettyImages Dopajanie niemowlaka. Lekarz ostrzega: oto dlaczego nie powinnaś podawać niemowlęciu wody

Od rodziny i znajomych możemy usłyszeć, że niemowlę trzeba dopajać, bo się odwodni i będzie miało zaparcia. Jak się jednak okazuje, podając wodę niemowlęciu, zanim skończy ono 6. miesiąc życia, możemy bardziej mu zaszkodzić niż pomóc. Konsekwencje mogą być groźne dla jego zdrowia, a nawet życia.

Dr Karan Raj prowadzi swój profil na TikToku @dr.karanr ostrzega, jak groźna może być zwykła woda dla niemowlęca do 6. miesiąca życia.

Zobacz także: Dopajanie niemowlaka podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Nie podawaj wody dziecku przed 6. miesiącem życia

Wielu rodziców być może słyszało, że niemowlętom do 6. miesiąca życia z powodzeniem wystarcza samo mleko matki lub mleko modyfikowane. Często ci sami rodzice mogą jednak słyszeć od babci dziecka lub znajomych, że dopajanie jest konieczne. Swoje słowa tłumaczą zaparciami, których w ten sposób można po prostu uniknąć. I kogo w takim razie słuchać? A przede wszystkim, co może się stać, jeżeli podamy kilkumiesięcznemu dziecku wodę?

Na udostępnionym nagraniu Dr Raj tłumaczy, że mając dziecko, pod żadnym pozorem nie powinno się podawać mu wody przed skończeniem 6. miesiąca życia. Lekarz ostrzega przed tragicznymi konsekwencjami.

„Może to być dla niego śmiertelne”

Lekarz tłumaczy, że nerki noworodków są o połowę mniejsze niż nerki osoby dorosłej. Nie są także wystarczająco dojrzałe, aby prawidłowo filtrować zwykłą wodę.

Dziecko jest bardziej podatne na zatrucie wodą. Nadmiar wody, którą karmisz dziecko, wróci do jego krwiobiegu i rozcieńczy zawartość soli we krwi. Może to doprowadzić do hiponatremii, czyli zbyt niskiego poziomu sodu.

— wyjaśnia specjalista.

Hiponatremia może doprowadzić z kolei do bardzo poważnych problemów zdrowotnych u tak małego dziecka.

Może to spowodować wszelkiego rodzaju spustoszenie w organizmie dziecka. Od obrzęku mózgu, drgawek, a nawet może to być dla niego śmiertelne

— ostrzega lekarz.

Czy dziecko może się odwodnić bez przyjmowania wody?

Lekarz uspokaja wszystkich rodziców, którzy teraz pomyśleli, że bez wody ich maluszek po prostu się odwodni. Tłumaczy, że niemowlęciu do pełnego nawodnienia organizmu wystarczy mleko mamy lub mleko modyfikowane. Żaden inny płyn nie jest mu potrzebny przed wprowadzeniem stałych pokarmów.  Wodę należy wprowadzić do posiłków podczas rozszerzania diety, gdy dziecko skończy 6. miesiąc życia.

Czytaj także: Kilka tricków, które ułatwią ci przejść przez etap rozszerzania diety

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza