Dzieci z klas 1-3 mogą wrócić do szkoły na zajęcia opiekuńcze. A co z lekcjami?

2020-05-14 14:58

Już wiadomo, że od 25 maja do szkoły mogą, ale nie muszą, wrócić dzieci z klas 1-3. Nauczyciele zapewnią im zajęcia opiekuńcze, ale nauka zdalna nadal będzie kontynuowana. A kiedy odbędą się normalne zajęcia? "W wydanym rozporządzeniu przedłużymy zamknięcie szkół do 26 czerwca, czyli końca roku szkolnego" - poinformował wiceminister edukacji narodowej.

Dzieci 1-3 mogą wrócic do szkoły! Sprawdź, kiedy?
Autor: Getty images

O kolejnych etapach zmian związanych ze znoszeniem ograniczeń w Polsce opowiadał na konferencji prasowej 13 maja premier oraz ministrowie zdrowia i edukacji.

Od 25 maja dzieci z klasach 1-3 szkół podstawowych będą mogły wrócić do szkoły, gdzie zapewniona im zostanie opieka nauczycieli. To jednak rodzice zdecydują, czy dziecko skorzysta z zajęć opiekuńczych, czy pozostanie w domu.

"Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany, również dla tych, którzy będę musieli zostać w domu po 24 maja, by opiekować się dzieckiem. To decyzja rodziców, czy poślą dzieci na zajęcie opiekuńczo - dydaktyczne, czy nie" - powiedział premier.

Od 25 maja będzie również możliwość prowadzenia konsultacji dla maturzystów i dzieci przygotowujących się do egzaminów ósmoklasisty, a od 1 czerwca na konsultacje do szkoły będą mogli zgłaszać się także uczniowie innych klas. Otwarte zostaną też ośrodki prowadzące zajęć rehabilitacyjno-wychowawczych, częściowo hale sportowe i orliki,będzie możliwe prowadzenie zajęć w szkołach policealnych.

Rząd zapowiedział również, że od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Nadal nie podał jednak żadnych informacji dotyczących organizacji wakacyjnych wyjazdów zbiorowych dla dzieci i młodzieży. 

14 maja wiceminister edukacji poinformował, że zamknięcie szkół zostanie przedłużone do 26 czerwca, co oznacza, że dzieci w tym roku szkolnym nie wrócą już do zajęć w trybie stacjonarnym.