Epidemia atopowego zapalenia skóry u nastolatków. Skąd się wzięła?

2022-02-22 9:37

Prawie 100 tysięcy nastolatków cierpi na Atopowe zapalenie skóry. W ostatnim czasie liczba przypadków i nasilenie objawów zwiększyło się.

Atopowe Zapalenie Skóry u nastolatków
Autor: Getty Images

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna, objawiająca się między innymi wypryskami skórnymi. Z badań "Epidemiologia zatopowego zapalenia skóry w Polsce" przeprowadzonego w 2020 roku wynika że na AZS choruje niemal 96 tysięcy osób w wieku od 12 do 17 lat. Choroba cżęsto zaostrza się w wyniku silnego, lub przewlekłego stresu, powodując zmiany skórne.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych Huberta Godziątkowskiego, wzrost liczby ostrych przypadków AZS jest związany z pandemią COVID. "Poczucie zagrożenia ze strony wirusa, trudności w szkole związane ze zdalnym nauczaniem, izolacje, kwarantanny i ograniczony kontakt z równieśnikami spowodowały, że u wielu młodych pacjentów (...) zaostrzyły się objawy choroby" - powiedział Godziątkowski PAP.

"Choroba utrudnia normalne funkcjonowanie, wpływa na naukę i relacje młodych ludzi z rówieśnikami. Niszczy ich fizycznie i psychicznie, ponieważ pojawiające się zmiany skórne są często przyczyną stygmatyzacji i wykluczenia społecznego" - wyjaśnia  dodając, że "pojawiające się zmiany skórne to znowy kolejny stres i tak koło się zmyka"

Zaostrzone objacy choroby, w połączeniu z utrudnionym dostępem do lekarzy specjalistów, stawiają młodzież i ich rodziców w bardzo trudnej sytacji.

Żródło: pap.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza