Czy istnieje idealny wiek na zawarcie małżeństwa? Naukowcy twierdzą, że tak

2023-03-21 13:51

Podjęcie decyzji o zawarciu małżeństwa to dla większości bardzo poważny krok. Skąd jednak możemy mieć pewność, że nadszedł już czas? Że teraz to idealna chwila na małżeństwo? Tym niezdecydowanym pomóc może nauka - badacze wskazali wiek, który ma być "idealny" na zawarcie małżeństwa.

Ślub
Autor: Getti Images Idealny wiek na zawarcie małżeństwa? Naukowcy już to wiedzą

Ślub przed 20-stką wydaje się zbyt pochopny? Ślub po 40-stce to zdecydowanie za późno? Mając partnera, z którym jak nam się wydaje, chcemy spędzić resztę życia, możemy słyszeć od rodziny i bliskich znajomych „Kiedy ślub?”. Kiedy jednak jest najlepszy wiek na małżeństwo?

Wydawałoby się, że nie można tego tak po prostu oszacować i podać konkretną liczbę. Naukowcy jednak właśnie to zrobili.

Zobacz także: Ślub w plenerze - jak go zorganizować? [PORADY]

Spis treści

  1. „Nie za młody i nie za stary”
  2. Małżeństwo w późniejszym wieku
  3. Algorytm 37%
  4. Dlaczego to idealny czas na ślub?
Olga Semeniuk - Patkowska spóźniła się na własny ślub

„Nie za młody i nie za stary”

Jeszcze kilka lat temu socjolog z Uniwersytetu w Utah, Nick Wolfinger, sugerował, że najlepszym czasem, aby wziąć ślub to 28 – 32 lata. Wyniki badań pokazały, że pary, które zawarły małżeństwo w tym przedziale wiekowym najrzadziej brały rozwód w ciągu 5 kolejnych lat. Wcześniej naukowcy uważali, że dłuższe czekanie ze ślubem buduje trwalszy związek.

Według Wolfingera szansa na rozwód zwiększa się o 5% po skończeniu 32. roku życia.

Małżeństwo w późniejszym wieku

Philip Cohen z Uniwersytetu w Maryland miał zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Po przeanalizowaniu danych z ankiety społecznej przeprowadzonej wśród Amerykanów powiedział, że wzięcie ślubu w starszym wieku nie oznacza, że małżeństwo ma mniejsze szanse na przetrwanie.

Według jego analizy idealnym wiekiem na ślub bez ryzyka rozwodu to 45 – 49 lat.

Algorytm 37%

Najnowsze badania bliższe są jednak wyliczeniom Wolfingera. Dziennikarz Brian Christian i kognitywista Tom Griffiths to autorzy książki: Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions.

Według ich teorii ludzie podejmują najlepsze decyzje po przeanalizowaniu 37% opcji. Zasada ta sprawdza się przy wyborze najlepszego kandydata do zatrudnienia na dane stanowisko, przy wyborze funduszu inwestycyjnego i miliona innych decyzji, które musimy podjąć.

Co więcej, wśród nich znajduje się także wybór partnera. Badacze podali zakres, w którym ludzie najczęściej szukają miłości i podali przedział od 18. do 40. roku życia. Wyliczyli, że 37% wynosi właśnie 26 lat.

26. rok życia to według Christiana i Griffiths najlepszy wiek na zawarcie małżeństwa. To czysto matematyczne wyliczenie, które, według naukowców, jest doskonałym przepisem na: „I żyli długo i szczęśliwie”.

Pamiętajmy jednak, że jest to algorytm. Poświęcenie 37% czasu na zbadanie opcji przed podjęciem ostatecznej decyzji, a następnie zaangażowanie się w kolejną, jak się wydaje, tą najlepszą, to wyliczenie matematyczne. Rzeczywistość może okazać się jednak inna i bardziej skomplikowana.

Dlaczego to idealny czas na ślub?

Wielu naukowców jest zgodnych, że wiek 26 lat to idealny czas na ślub. Psycholog Wyatt Fisher wyznał, że powód jest dość jasny. To czas, gdy kończy się własną edukację i zaczyna robić karierę.

Inni specjaliści uważają, że ze ślubem warto poczekać, aż ludzki mózg będzie w pełni rozwinięty, co następuje po 25. rokiem życia. Wyznacznik ten jest kluczowy, aby świadomie i rozsądnie podjąć decyzję na lata.

Wśród licznych naukowców wciąż jednak znajdą się ci, którzy uważają, że tą magiczną liczbą jest 28 lub 32. Wszystko po to, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie, zadbać o sprawy finansowe i własną niezależność.

Podsumowując nawet nauka i matematyka mogą się różnić w jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Jaki jest idealny wiek na zawarcie małżeństwa?”. Ostateczna decyzja należy do osób, które właśnie ją podejmują.

 Źródło:

  • graphic.com.gh
  • Time.com

Czytaj także: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą

Zapłaci byłej żonie za zajmowanie się domem i dziećmi przez 25 lat. Sąd: "To przemoc ekonomiczna"