Imię dla chłopca, które wszystkim kojarzy się z tym serialem. Czy w tym roku wpadnie do pierwszej 10.?

2022-08-23 13:51

W ostatnich latach widać wyraźnie coraz większe zainteresowanie tym imieniem. W minionym roku padł jego rekord – imię to dostało aż 4596 nowo narodzonych chłopców. To ogromny skok w porównaniu z latami ubiegłymi. Z takim wynikiem uplasowało się tuż za pierwszą dziesiątką najczęściej nadawanych imion w Polsce.

Imię dla chłopca, które wszystkim kojarzy się z tym serialem. Czy w tym roku wpadnie do pierwszej 10.?
Autor: Getty images Imię dla chłopca, które wszystkim kojarzy się z tym serialem. Czy w tym roku wpadnie do pierwszej 10.?

Przez lata zapomniane i kojarzone głównie z bohaterem serialu „Kariera Nikodema Dyzmy”, od kilku lat coraz bardziej lubiane przez rodziców. Imię Nikodem, bo o nim oczywiście mowa, jeszcze dwa lata temu było w drugiej połowie drugiej dziesiątki rankingu męskich imion w Polsce. 2021 rok zamknęło jednak na 11. pozycji. W tym roku ma duże szanse na zaistnienie w czołowej 10.

Przeczytaj: To imię dla dziewczynki skradło serca rodziców. W minionym roku wybierano je najczęściej

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Nikodem

Imię Nikodem pochodzi z greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „ten, który zwycięża dla ludu”. Rozsławił je znany z Ewangelii św. Jana dostojnik żydowski, z którym Jezus prowadził dialog w rozdziale trzecim. W Polsce kojarzy się głównie z fikcyjną postacią Nikodema Dyzmy, bohatera książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, serialu z Romanem Wilhelmim w roli głównej oraz filmem „Kariera Nikosia Dyzmy” Jacka Bromskiego, gdzie w głównej roli wystąpił Cezary Pazura.

Cechy charakteru przypisywane Nikodemowi

Osobom o tym imieniu przypisuje się bardzo szlachetne cechy charakteru. Nikodem to człowiek mądry i wyważony. Wszystkie swoje kroki życiowe podejmuje po głębokim namyśle i z całym przekonaniem. Nie potrafi działać pod wypływem chwili. Jak na mężczyznę cechuje go duża empatia. Potrafi postawić się w sytuacji innej osoby i nie ocenia ludzi pochopnie. Cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem innych.

Mały Nikodem jest bardzo serdecznie nastawiony do swoich rówieśników. Chętnie spędza czas z każdym dzieckiem, które nie narzuca mu swoich zasad zabawy. Ceni sobie kompromisowe rozwiązania. Jest wiernym i serdecznym przyjacielem. Odkąd zacznie mówić, zadaje rodzicom mnóstwo niekończących się pytań „Co to?”, „Dlaczego?” itp. Trudno zbyć go zdawkowym wytłumaczeniem.

Piękne i wygodne zdrobnienia imienia Nikodem

Imię Nikodem można łatwo i ładnie zdrabniać – to między innymi dlatego cieszy się ono takim powodzeniem wśród przyszłych rodziców. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Nikodemek, Nikuś, Niki, Niko, Nikodek, Nikodemuś, Nik, Nikod, Demik.

Imieniny Nikodem

Imieniny Nikodema przypadają na: 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia i 15 września.

Imię Nikodem w innych językach

  • Język angielski – Nicodemus
  • Język niemiecki – Nikodemus
  • Język francuski – Nicodème
  • Język włoski – Nicodemo
  • Język hiszpański – Nicodemo
  • Język fiński – Teemu
  • Język ukraiński - Нікодим

Przeczytaj także: Ponadczasowe biblijne imię dla chłopca. Jeszcze niedawno było bardzo popularne, dziś już zapomniane