Imię dla chłopca, które wszystkim kojarzy się z tym serialem. Czy w tym roku wpadnie do pierwszej 10.?

2022-08-23 13:51

W ostatnich latach widać wyraźnie coraz większe zainteresowanie tym imieniem. W minionym roku padł jego rekord – imię to dostało aż 4596 nowo narodzonych chłopców. To ogromny skok w porównaniu z latami ubiegłymi. Z takim wynikiem uplasowało się tuż za pierwszą dziesiątką najczęściej nadawanych imion w Polsce.

Imię dla chłopca, które wszystkim kojarzy się z tym serialem. Czy w tym roku wpadnie do pierwszej 10.?
Autor: Getty images Imię dla chłopca, które wszystkim kojarzy się z tym serialem. Czy w tym roku wpadnie do pierwszej 10.?

Przez lata zapomniane i kojarzone głównie z bohaterem serialu „Kariera Nikodema Dyzmy”, od kilku lat coraz bardziej lubiane przez rodziców. Imię Nikodem, bo o nim oczywiście mowa, jeszcze dwa lata temu było w drugiej połowie drugiej dziesiątki rankingu męskich imion w Polsce. 2021 rok zamknęło jednak na 11. pozycji. W tym roku ma duże szanse na zaistnienie w czołowej 10.

Przeczytaj: To imię dla dziewczynki skradło serca rodziców. W minionym roku wybierano je najczęściej

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Nikodem

Imię Nikodem pochodzi z greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „ten, który zwycięża dla ludu”. Rozsławił je znany z Ewangelii św. Jana dostojnik żydowski, z którym Jezus prowadził dialog w rozdziale trzecim. W Polsce kojarzy się głównie z fikcyjną postacią Nikodema Dyzmy, bohatera książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, serialu z Romanem Wilhelmim w roli głównej oraz filmem „Kariera Nikosia Dyzmy” Jacka Bromskiego, gdzie w głównej roli wystąpił Cezary Pazura.

Cechy charakteru przypisywane Nikodemowi

Osobom o tym imieniu przypisuje się bardzo szlachetne cechy charakteru. Nikodem to człowiek mądry i wyważony. Wszystkie swoje kroki życiowe podejmuje po głębokim namyśle i z całym przekonaniem. Nie potrafi działać pod wypływem chwili. Jak na mężczyznę cechuje go duża empatia. Potrafi postawić się w sytuacji innej osoby i nie ocenia ludzi pochopnie. Cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem innych.

Mały Nikodem jest bardzo serdecznie nastawiony do swoich rówieśników. Chętnie spędza czas z każdym dzieckiem, które nie narzuca mu swoich zasad zabawy. Ceni sobie kompromisowe rozwiązania. Jest wiernym i serdecznym przyjacielem. Odkąd zacznie mówić, zadaje rodzicom mnóstwo niekończących się pytań „Co to?”, „Dlaczego?” itp. Trudno zbyć go zdawkowym wytłumaczeniem.

Piękne i wygodne zdrobnienia imienia Nikodem

Imię Nikodem można łatwo i ładnie zdrabniać – to między innymi dlatego cieszy się ono takim powodzeniem wśród przyszłych rodziców. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Nikodemek, Nikuś, Niki, Niko, Nikodek, Nikodemuś, Nik, Nikod, Demik.

Imieniny Nikodem

Imieniny Nikodema przypadają na: 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia i 15 września.

Imię Nikodem w innych językach

  • Język angielski – Nicodemus
  • Język niemiecki – Nikodemus
  • Język francuski – Nicodème
  • Język włoski – Nicodemo
  • Język hiszpański – Nicodemo
  • Język fiński – Teemu
  • Język ukraiński - Нікодим

Przeczytaj także: Ponadczasowe biblijne imię dla chłopca. Jeszcze niedawno było bardzo popularne, dziś już zapomniane

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza