Kolejny przypadek ptasiej grypy u człowieka. Zachorowało 4-letnie dziecko

2024-06-14 9:27

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła kolejny przypadek ptasiej grypy u człowieka. To 4-letnie dziecko, które trafiło na szpitalny oddział intensywnej opieki. Chłopiec wymagał zaintubowania, miał niewydolność oddechową.

Kolejny przypadek ptasiej grypy u człowieka. Zachorowało 4-letnie dziecko
Autor: getty images Kolejny przypadek ptasiej grypy u człowieka. Zachorowało 4-letnie dziecko

To już drugi przypadek stwierdzenia ptasiej grypy A (H9N2) u człowieka, który został zgłoszony w Indiach. Poprzedni zgłoszono w 2019 roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia każde pojedyncze zakażenie u człowieka jest niepokojące, bo stanowi zagrożenie, że będzie się rozprzestrzeniać.

Wszystko wskazuje na to, że 4-letnie dziecko zaraziło się od drobiu, z którym miało stały kontakt. Żaden z członków jego rodziny nie miał objawów, które wystąpiły u chłopca.

W. KRASKA: GRYPA TEŻ MOŻE ZABIJAĆ

Ptasia grypa u dziecka

Czterolatek trafił do szpitala z niewydolnością oddechową. Początkowo nie podejrzewano, że przyczyną jego dolegliwości, do których zaliczały się nie tylko trudności z oddychaniem lecz także wysoka gorączka i ból brzucha, może być wirus ptasiej grypy.

Chłopiec pochodzi z indyjskiego stanu Bengal Zachodni i miał codzienny kontakt z drobiem. 1 lutego trafił do miejscowego szpitala, został przyjęty na oddział intensywnej terapii pediatrycznej. Powodem zgłoszenia były właśnie utrzymujące się poważne problemy z oddychaniem, wysoka gorączka i ból brzucha. 

Lekarze stwierdzili u niego wirusowe zapalenie płuc. testy potwierdziły obecność adenowirusa i grypę typu B. Mimo miesięcznego pobytu na oddziale, stan chłopca pogorszył się wkrótce po wypisaniu do domu.

W marcu trafił do kolejnego szpitala, gdzie musiał zostać zaintubowany. Pobrano mu wymaz z gardła i nosa, próbkę przesłano do Laboratorium Badań i Diagnostyki Wirusów w Kalkucie i do Krajowego Centrum ds. Grypy w Narodowym Instytucie Wirusologii w Pune. Badania wykazały grypę typu A (H9N2) czyli wirusa ptasiej grypy.

Czytaj też: To najczęstsze powikłanie grypy u dzieci. Może doprowadzić nawet do transplantacji

Chłopiec czuje się dobrze, ale wymagał wspomagania oddechowego

Czterolatek został już wypisany do domu. W pierwszych dniach po wypisie wymagał jednak wspomagania oddechowego.

Najwyraźniej zaraził się od drobiu, z którym miał codzienny i częsty kontakt. Żaden z członków jego rodziny nie zaobserwował u siebie objawów, które miał chłopiec.

Bez badań nie da się określić, z jakim typem grypy mamy do czynienia. Do objawów ptasiej grypy, podobnie jak w przypadku tej zwykle diagnozowanej u ludzi, zalicza się:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • bóle mięśni i stawów,biegunkę,
  • wymioty,
  • zapalenie spojówek,
  • zaburzenia koordynacji.

Czytaj też: Mamy ciągle słyszą "nie oblizuj smoczka!". Pediatra mówi, kiedy... to robić