Książeczka zdrowia dziecka znów obowiązkowa. Dobry pomysł czy zbędna biurokracja?

Książeczka zdrowia dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Książeczka zdrowia dziecka ma usprawnić współpracę lekarzy z pacjentami.

Książeczka zdrowia dziecka wkrótce znów będzie obowiązkowa. Pomysł przeforsował rzecznik praw dziecka, twierdząc, że przywrócenie książeczki zdrowia dziecka pozwoli monitorować stan zdrowia najmłodszych pacjentów. Z tego rozwiązania nie są zadowoleni lekarze, którzy uważąją, że to zbędna biurokracja.

Przywrócenie książeczki zdrowia dziecka to część założeń projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Pomysł zgłosił rzecznik praw dziecka, twierdząc, że ułatwi to komunikację między pacjentem a lekarzem i usprawni leczenie.

Nowe przepisy wchodzą w życie już dzisiaj, choć wciąż nie ma pomysłu na to, jakby te książeczki miały wyglądać. Wzór książeczki zdrowia dziecka i dane, jakie miałyby się w niej znaleźć, miał przygotować były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Ministerstwo nie wydało jeszcze żadnego rozporządzenia w tej sprawie, więc nie wiadomo, czy takowe wzory powstały.

Lekarze nie są zadowoleni z pomysłu przywrócenia książeczki zdrowia dziecka. Uważają, że to zbędna biurokracja, a dokument będzie kolejnym papierkiem, który będą musieli uzupełnić w trakcie wizyty.

Czytaj także: >> Jak wygląda wizyta u lekarza z dzieckiem? >>

Książeczka zdrowia dziecka skomplikuje sytuację w ośrodkach zdrowia?

- Książeczka to dodatkowa, prowadzona w podwójny sposób dokumentacja medyczna. Jest archaiczna już w samej formie - to dokument papierowy. To kolejny przykład nowotworu, który toczy proces wymiany i obiegu informacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce - komentuje dla Medexpress.pl Wojciech Perekitko specjalista medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego.

Lepszym rozwiązaniem i bardziej przystającym do rzeczywistości byłoby stworzenie systemu informatycznego, w którym znajdowałyby się informacje o każdym pacjencie. Wymagałoby to jednak o wiele większych nakładów finansowych, a realizacja takiego projektu zajęłaby kilka lat. W obecnej sytuacji resort zdrowia nie może sobie na to pozwolić.

Czytaj także: >> Aktualny kalendarz szczepień >>

Książeczka zdrowia dziecka: jakie informacje zawiera?

Książeczka zdrowia dziecka wydawana jest rodzicom w szpitalu, tuż po narodzinach. Znajdują się w niej dane osobowe dziecka i dane o rodzicach. Widnieją w niej także informacje na temat stanu zdrowia dziecka po porodzie, wzrostu, wagi, liczby zdobytych punktów skali Apgar.

Po wypisaniu mamy z noworodkiem ze szpitala, do książeczki zdrowia dziecka lekarze wpisywali informacje o kolejnych szczepieniach, bilansach zdrowia, przebytych chorobach zakaźnych. W dokumencie tym znajdowały się również wpisy o dokonywanych zabiegach (również stomatologicznych), pobytach w sanatorium czy szpitalu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE