Książeczka zdrowia dziecka znów obowiązkowa. Dobry pomysł czy zbędna biurokracja?

2015-12-30 10:17

Książeczka zdrowia dziecka wkrótce znów będzie obowiązkowa. Pomysł przeforsował rzecznik praw dziecka, twierdząc, że przywrócenie książeczki zdrowia dziecka pozwoli monitorować stan zdrowia najmłodszych pacjentów. Z tego rozwiązania nie są zadowoleni lekarze, którzy uważąją, że to zbędna biurokracja.

Książeczka zdrowia dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Książeczka zdrowia dziecka ma usprawnić współpracę lekarzy z pacjentami.

Przywrócenie książeczki zdrowia dziecka to część założeń projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Pomysł zgłosił rzecznik praw dziecka, twierdząc, że ułatwi to komunikację między pacjentem a lekarzem i usprawni leczenie.

Nowe przepisy wchodzą w życie już dzisiaj, choć wciąż nie ma pomysłu na to, jakby te książeczki miały wyglądać. Wzór książeczki zdrowia dziecka i dane, jakie miałyby się w niej znaleźć, miał przygotować były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Ministerstwo nie wydało jeszcze żadnego rozporządzenia w tej sprawie, więc nie wiadomo, czy takowe wzory powstały.

Lekarze nie są zadowoleni z pomysłu przywrócenia książeczki zdrowia dziecka. Uważają, że to zbędna biurokracja, a dokument będzie kolejnym papierkiem, który będą musieli uzupełnić w trakcie wizyty.

Czytaj także: >> Jak wygląda wizyta u lekarza z dzieckiem? >>

Książeczka zdrowia dziecka skomplikuje sytuację w ośrodkach zdrowia?

- Książeczka to dodatkowa, prowadzona w podwójny sposób dokumentacja medyczna. Jest archaiczna już w samej formie - to dokument papierowy. To kolejny przykład nowotworu, który toczy proces wymiany i obiegu informacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce - komentuje dla Medexpress.pl Wojciech Perekitko specjalista medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego.

Lepszym rozwiązaniem i bardziej przystającym do rzeczywistości byłoby stworzenie systemu informatycznego, w którym znajdowałyby się informacje o każdym pacjencie. Wymagałoby to jednak o wiele większych nakładów finansowych, a realizacja takiego projektu zajęłaby kilka lat. W obecnej sytuacji resort zdrowia nie może sobie na to pozwolić.

Czytaj także: >> Aktualny kalendarz szczepień >>

Książeczka zdrowia dziecka: jakie informacje zawiera?

Książeczka zdrowia dziecka wydawana jest rodzicom w szpitalu, tuż po narodzinach. Znajdują się w niej dane osobowe dziecka i dane o rodzicach. Widnieją w niej także informacje na temat stanu zdrowia dziecka po porodzie, wzrostu, wagi, liczby zdobytych punktów skali Apgar.

Po wypisaniu mamy z noworodkiem ze szpitala, do książeczki zdrowia dziecka lekarze wpisywali informacje o kolejnych szczepieniach, bilansach zdrowia, przebytych chorobach zakaźnych. W dokumencie tym znajdowały się również wpisy o dokonywanych zabiegach (również stomatologicznych), pobytach w sanatorium czy szpitalu.