Ma 7 lat, a od dwóch walczy z rakiem piersi. "To przypadek 1 na 400 milionów"

2023-02-09 14:24

Siedmiolatka z Chile przeszła właśnie mastektomię, czyli usunięcie piersi. Dziewczynka o imieniu Maura cierpi na raka i jest jedną z najmłodszych pacjentek na świecie z tym rodzajem nowotworu. "Nigdy nie widziałem raka piersi u dziecka poniżej 10. roku życia" - powiedział onkolog leczący dziecko.

Chore dziecko w szpitalu
Autor: GettyImages Maura cierpi na raka piersi i jest jedną z najmłodszych pacjentek na świecie z tym rodzajem nowotworu

7-letnia dziewczynka z Chile jest najmłodszą pacjentką na świecie, u której zdiagnozowano raka piersi. Maura walczy z chorobą od dwóch lat i właśnie przeszła operację usunięcia piersi. Wszystko zaczęło się od guzka, który w czasie kąpieli małej wyczuła jej mama. 

Według lekarzy to szokujący przepadek. "Nie widziałem raka piersi u dziecka poniżej 10. roku życia" -  powiedział Francisco Barriga, onkolog dziecięcy, który leczy dziewczynkę. 

Spis treści

  1. Mama wyczuła guzek w czasie kąpieli dziecka
  2. Mastektomia może wpłynąć na psychikę dziewczynki
  3. To przypadek jeden na 400 milionów
  4. Jakie są objawy raka piersi?
Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Mama wyczuła guzek w czasie kąpieli dziecka

Wszystko zaczęło się, gdy Maura miała 5 lat i matka dziewczynki wyczuła guzek na jej piersi. „Pewnego dnia ją kąpałam i po wysuszeniu i nałożeniu kremu zauważyłam, że pod sutkiem ma małą fasolkę".

Dziewczynka poszła z mamą do lekarza, który powiedział, że to nie jest normalny objaw i że nie warto czekać, aż guzek się rozwinie, do tego zlecił badania. „To było w sierpniu, a we wrześniu dowiedzieliśmy się, że Maura ma raka piersi” – mówi mama dziewczynki cytowana przez spainnews.madridmetropolitan.com.

Chilijscy onkolodzy zdiagnozowali u Maury rzadki rodzaj nowotworu piersi. Z tego względu zalecili całkowite usunięcie piersi, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się guza na inne części ciała. Po mastektomii Maura została przebadana pod kątem przerzutów.

Czytaj również: Z pozoru niegroźne, mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jak rozpoznać objawy nowotworu u dziecka?

Jej syn miał tylko tydzień, gdy wykryto u niego raka jądra. „Każdy rodzic powinien znać te symptomy”

Mastektomia może wpłynąć na psychikę dziewczynki

Dziewczyna jest już po mastektomii, czyli usunięciu piersi. Jest na tyle mała, że nie rozumie jeszcze tego problemu: bardziej bała się tego, że po chemioterapii straci włosy, niż tego, że dorastać będzie bez jednej piersi.

Matka dziewczynki obawia się, że jej córka będzie mieć poważne problemy emocjonalne, gdy dorośnie i wygląd zacznie mieć dla niej znaczenie. Póki co, modli się o zdrowie dla Maury, bo przerzuty w tego typu nowotworach zdarzają się bardzo często.

To przypadek jeden na 400 milionów

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów, jednak pacjentki, które na niego zapadają, są zwykle dużo starsze. Największe ryzyko zachorowania przypada na wiek między 50. a 69. rokiem życia. Pacjentki w wieku 15- 35 lat chorują rzadziej - mniej niż 5% przypadków raka piersi występuje u kobiet w tej grupie wiekowej. U dzieci rak piersi nie występuje niemal wcale. 

Zdaniem Chilijskiego Stowarzyszenia Pacjentów Onkologicznych na całym świecie prawie nie ma przypadku podobnego do przypadku Maury. "Taka choroba zdarza się raz na 400 milionów". W swoim kraju mieli do czynienia z takim przypadkiem po raz pierwszy, choć medycyna zna kilka przypadków takiego nowotworu u kilkuletnich dzieci. W 2009 roku pisano o Aleishi Hunter z Kanady, u której zdiagnozowano raka piersi w wieku trzech lat. 

Jakie są objawy raka piersi?

Rak piersi może początkowo nie dawać żadnych objawów. Jedynym niepokojącym sygnałem jest obecność guza w piersi. Z czasem, wraz z rozwojem choroby obserwuje się m.in. zmianę w wyglądzie piersi, wyciągnięcie skóry na piersiach, zmiany skórne w obrębie piersi tj. zaczerwienienie, wgłębienia, usztywnienie skóry, owrzodzenie, wyciek z brodawki sutkowej, świąd oraz ból bez wyraźnej przyczyny.

Rak piersi zdiagnozowany odpowiednio wcześnie jest uleczalny. Dlatego tak istotne jest monitorowanie piersi, czyli tzw. samobadanie piersi, które każda kobieta, bez względu na wiek, powinna wykonywać co miesiąc, najlepiej 3 do 5 dni po miesiączce. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza