Masz nieregularne miesiączki? To może oznaczać poważną chorobę serca

2023-06-09 13:05

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą sygnalizować skłonność do chorób układu sercowo-naczyniowego — wynika z najnowszych badań. Kobiety mające nieregularne miesiączki mogą być bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia, a także na zawał serca.

Kobieta patrzy w kalendarz menstruacyjny na telefonie
Autor: GettyImages Masz nieregularne miesiączki? To może oznaczać poważną chorobę serca

Za długi lub za krótki cykl miesiączkowy może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia — donoszą naukowcy. Dotyczy to zawału serca, choroby wieńcowej czy niewydolności serca. Nieregularne miesiączki mogą również doprowadzić do migotania przedsionków.

Szokujące badania

Do tak przełomowych wniosków doszli naukowcy z Southern Medical University Nanfang Hospital w Guangdong w Chinach. W ciągu 12 lat przeanalizowali oni dane ponad 58 000 kobiet. Ich średni wiek wynosił 46 lat, a żadna nie miała wcześniej incydentów sercowo-naczyniowych. W czasie badań naukowcy odkryli, że kobiety, których cykle trwały krócej niż 21 dni lub dłużej niż 35 dni miały o 19 procent wyższe ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Dodatkowo badania wskazały, że kobiety o bardzo krótkich cyklach mogą mieć nawet o 38 procent wyższe ryzyko migotania przedsionków, a kobiety o długich cyklach — o 30 procent. Ryzyko to jest niezależne od innych czynników takich jak palenie papierosów czy nadciśnienie tętnicze.

"Nasze badanie sugeruje, że nieregularne cykle miesiączkowe były istotnie związane z wyższym ryzykiem migotania przedsionków, które może być wcześniej nieznanym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków" – podsumował wyniki badań dr Zhang dla "Medical News Today".

Co wpływa na długość cyklu menstruacyjnego?

Długość cyklu jest kwestią indywidualną. Wpływa na to wiele czynników, m.in. przebyte choroby, przyjmowane leki, dieta, stres, aktywność fizyczna. Cykl może się skracać lub wydłużać na skutek zmiany trybu życia, zaburzeń hormonalnych, restrykcyjnej diety. Przyjmuje się, że prawidłowy cykl miesiączkowy, w którym występuje owulacja, powinien trwać od 28 do 35 dni (28+7).

Choroby serca główną przyczyną zgonów u kobiet

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie u kobiet. Wynika to z różnych przyczyn, m.in. wahań hormonalnych, ale też innej budowy anatomicznej. Serce kobiety jest mniejsze i częściej się kurczy niż serce mężczyzny, ma też cieńsze ściany. Może to zwiększać ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, a także kardiomiopatii czy udarów.

Czytaj: Gdy serce zwalnia - co to jest bradykardia i jak wpływa na zdrowie kobiety?