Można już składać wnioski 800 plus na nowy okres. Spóźnialscy nie dostaną świadczenia

2024-02-02 13:36

Od 1 lutego 2024 roku można składać wnioski na świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Od tego, kiedy do ZUS-u wpłynie prawidłowo wypełniony wniosek, zależy wypłata świadczenia na konto. Jeżeli przeoczysz ten termin, możesz nie otrzymać środków w danym miesiącu.

Można już składać nowe wnioski 800 plus
Autor: Getty Images Można już składać nowe wnioski 800 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 1 lutego 2024 roku przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku.

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Jak złożyć wniosek na nowy okres 800 plus?

Wnioski na świadczenie wychowawcze można składać jedynie drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek można złożyć na kilka sposobów. Za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – PUE ZUS, przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

Oprócz tego można skorzystać też z aplikacji mobilnej mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne. Pobrać ją można ze sklepu Google Play lub App Store. Wystarczy kilka kroków, aby łatwo i szybko złożyć wniosek. Jeżeli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, nie trzeba nawet wpisywać ich danych. Program wczyta je automatycznie.

Tych terminów musisz przestrzegać

Nowy okres świadczeniowy w przypadku świadczenia wychowawczego 800 plus trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Choć wnioski o ubieganie się tego świadczenia można składać przez cały rok, to chcąc zachować płynność środków, należy pamiętać o tych kilku terminach.

  • Składając wniosek na nowy okres od 1 lutego 2024 roku do 30 kwietnia 2024, mamy pewność, że ZUS wypłaci świadczenie czerwcowe do 30 czerwca 2024. Zachowamy zatem płynność wypłat.
  • Rodzicom, którzy złożą wniosek w maju, urząd wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem za czerwiec.
  • Złożenie zaś wniosku w czerwcu spowoduje wypłatę świadczeń do 31 sierpnia 2024 r. również wraz z wyrównaniem od czerwca.
  • Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy wpłynie jednak w lipcu, ZUS wypłaci środki już tylko od tego miesiąca do 30 września. W tym przypadku urząd nie wypłaci już wyrównania za czerwiec.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza