Rodziny z dziećmi mogą liczyć na dopłaty do kredytów? Rusza nowy rządowy program

2022-05-31 11:03

Właśnie wchodzi w życie nowy rządowy program pod nazwą "Mieszkanie bez wkładu własnego". To propozycja przygotowana z myślą o młodych ludziach, którzy nie mają pieniędzy na wkład własny, niezbędny do wzięcia kredytu hipotecznego.

Mieszkanie bez wkładu własnego
Autor: Getty Images

Zgodnie z wymogami nadzoru finansowego, bank nie może udzielić kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości. To duży problem dla młodych osób, które stać na spłatę rat kredytu hipotecznego, ale które nie mają gotówki na wkład własny - powinna ona wynosić co najmniej 20 proc. kwoty.

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" jest skierowany do osób, które nie mają jeszcze własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci.

Spis treści

  1. "Mieszkanie bez wkładu własnego" z myślą o młodych
  2. Podstawowe założenia programu
  3. Banki nie są gotowe 
Raty kredytów MASAKRUJĄ młodych Polaków. Ludzie wyjdą NA ULICE!!! |Komentery

"Mieszkanie bez wkładu własnego" z myślą o młodych

Brak wkładu własnego to nie tylko problem osób chcących kupić mieszkanie, ale i banków, które tracą w ten sposób klientów kredytowych. W tym celu powstał rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego".

"Jego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla obywateli. Pomogą im w tym rozwiązania programu, które ułatwią zakup mieszkania lub budowę domu, a także wesprą w spłacie tego kredytu w przypadku powiększenia rodziny o drugie lub kolejne dziecko. Z programu skorzystają osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie mają środków na wkład własny" - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda cytowany na portalu gov.pl.

Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

Urządzanie pokoju dla dziecka: pokój dla niemowlaka: galeria zdjęć

Podstawowe założenia programu

Program oferowany przez rząd zakłada, że gwarancję wkładu własnego zapewnia Bank Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z ustawą wsparcie ma wynieść od 10 do 20 proc. wartości finansowanej nieruchomości, maksymalnie 100 tys. zł dla osób, które wezmą kredyt na okres nie krótszy niż 15 lat.

Spłacający kredyt będą objęci także wsparciem finansowym w przypadku każdorazowego powiększenia się rodziny (spłaty rodzinne w wysokości 20 tys. zł w przypadku urodzenia drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego i każdego kolejnego) - czytamy na gov.pl.

To duże udogodnienie dla młodych małżeństw, które potrzebują mieszkania ze względu na powiększającą się rodzinę.

Banki nie są gotowe 

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" zakładał współpracę z 12 bankami, niestety -jak czytamy na portalu interia.pl - do programu przystąpił na razie tylko Bank Pekao SA. Finalizowane są rozmowy na temat z PKO Bankiem Polskim. Portal podaje również, że w momencie inauguracji programu, nie było żadnych ofert związanych z programem.