Ogromny wzrost zachorowań na odrę. Sanepid wskazał dziewięć ognisk

2024-04-26 12:44

W ciągu ostatnich kilku tygodni potwierdzono w naszym kraju prawie 100 przypadków zachorowań na odrę, to znaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje aż 9 ognisk tej choroby. Chorują głównie dzieci w wieku 7-9 lat i ich rodzice. Większość z nich w ogóle nie była szczepiona.

Ogromny wzrost zachorowań na odrę. Sanepid wskazał dziewięć ognisk
Autor: Getty images Ogromny wzrost zachorowań na odrę. Sanepid wskazał dziewięć ognisk

Odra to ostra, wirusowa choroba wieku dziecięcego, która bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród niezabezpieczonych szczepioną osób w każdym wieku. Z uwagi na to, że może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, nie wolno jej lekceważyć. Wobec coraz większej liczby zachorowań w Polsce Sanepid podjął zdecydowane kroki.

Poradnik Zdrowie: odra

9 ognisk odry w Polsce

Jak przekazało radio RMF FM pod nadzorem sanepidu jest obecnie 9 ognisk odry. Wśród podanych oficjalnie miast padły: Warszawa, Poznań, Wrocław i Lublin. Chorują głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ich bliscy. - Większość osób, które zachorowały, nie była w ogóle szczepiona przeciwko odrze - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Dodaje także, że część z chorych było zaszczepione pojedynczą dawką, która okazała się niewystarczająca. - W przypadku odry największą skuteczność uzyskujemy, gdy mamy komplet szczepień, czyli dwie dawki szczepionki – podkreśla.

Skąd odra w Polsce?

Jak ustalił reporter RMF FM przyczyną większej liczby zakażeń w zachodniej Polsce był przyjazd do naszego kraju obcokrajowca z dzieckiem z Niemiec, który przyjechał w odwiedziny do rodziny. Sanepid monitoruje teraz to źródło zakażenia i próbuje go przeciąć. Jego działania skupiają się odnajdywaniu osób, które miały kontakt z chorymi, a następnie sprawdza, czy były one szczepione.

Szczepienia to jedyna skuteczna ochrona przed odrą

„Jedyną skuteczną ochroną przed zachorowaniem na odrę jest szczepienie. Szczepienie przeciw odrze obejmuje podanie dwóch dawek skojarzonej szczepionki MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce). Szczepionka przeciw odrze należy do szczepionek żywych (zawiera wirusy osłabione, niezdolne do wywołania choroby). Nie zawiera adiuwantów. Badania naukowe wykazały, że po podaniu dwóch dawek odporność na odrę wykazuje około 98-99% zaszczepionych” – podkreśla sanepid w oficjalnym komunikacie.

Szczepienie to w Polsce jest bezpłatne i obowiązkowe. Podaje się je w schemacie:

  • w 13. – 15. miesiącu życia – I dawka,
  • w 6. roku życia – II dawka przypominająca (od 2019 r., zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych).

Odra także w Europie i Azji

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) alarmuje, że odra staje się problemem w wielu regionach Azji i Europy. Najwięcej zachorowań w 2023 roku odnotowano w Kazachstanie (13 667), Rosji (10 710), Kirgistanie (5 452) oraz Turcji (4 584). W Europie Zachodniej rekordzistką była Wielka Brytania z 183 przypadkami zachorowań.