Psycholog dziecięca spisała słowa małych pacjentów. "Mówienie, że się na mnie zawiodłaś, zabija mnie od środka"

2022-10-20 15:08

Rzadko kiedy, wideo z TikToka jest w stanie tak poruszyć i otworzyć oczy na ważny temat. Psycholog dziecięca pokazała spisane na karteczkach post-it zdania z rozmów ze swoimi małymi pacjentami. To, co czują, otworzy oczy wielu rodzicom na ich relacje z dziećmi. Niebywała dojrzałość i ból, jaki potrafią odczuwać mali ludzie, często właśnie z naszego powodu, wbija w fotel. To obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców.

Dziecko przytulające się do mamy.
Autor: Getty Images/ TikTok @ask.courtney Psycholog dziecięca powiedziała, co słyszy w swoim gabinecie od małych pacjentów..

Nie ma chyba rodzica, który nie popełnia błędów. Relacje rodzinne nie należą do prostych. Grunt, to być otwartym na ich naprawienie. Jak twierdzi psycholog z Tik Toka - Courtney @ask.courtney, każdy z nas może coś poprawić, a rodzicielstwo to nieustająca nauka i praca. Ona sama wciąż uczy się i dowiaduje czegoś nowego o relacjach na linii rodzic - dziecko.

Co usłyszała terapeutka dziecięca w swoim gabinecie? Niektóre z tych zdań wyciskają łzy. W czasach, gdy oddziały psychiatryczne dla dzieci pękają w szwach - każdy rodzic powienien to przeczytać. 

Dowiedz się: Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka

Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?

Dowiedz się: Czy fobie u dzieci to wina rodziców? Czym są fobie dziecięce?

Każdy rodzic powinien przeczytać słowa tych dzieci

 • Siedzienie samotnie w moim pokoju jest ok. To nie oznacza, że mam myśli samobójcze. (16 lat)
 • Czuje się jak złe dziecko, kiedy zrobię jakiś błąd. Zazwyczaj dlatego, że moi rodzice myślą, że robię to specjalnie (7 lat)
 • Okłamywanie mnie, kiedy pytam, czy wszystko w porządku... sprawia, że ​​nie ufam sama sobie. Jestem z tobą związana... (15 lat)
 • Zabieranie mi wszystkiego tego, co lubię i kocham, nie motywuje mnie. Sprawia, że czuję się bezsilny (10 lat)
 • Mówienie, że zawiodłaś się moim zachowaniem, zabija mnie od środka. Nie zrobiłem tego, co zrobiłem, żeby cię zranić. Cały czas się uczę (13 lat)
 • Moi rodzice są ciągle zajęci, albo w telefonach. Dlaczego tu jestem? To sprawia, że ​​chcę odejść (9 lat)
 • Lepiej by było, gdyby moi rodzice się rozwiedli. Są razem tylko dla mojego rodzeństwa i dla mnie. (8 lat)
 • Płaczę do snu. Czuję się samotny. Jedyne towarzystwo jakie mam to moje łzy. Mama i tata dużo kłócą się w nocy. (7 lat)

Sprawdź: Depresja młodzieńcza - jak objawia się depresja i jak pomóc choremu nastolatkowi?

Wszyscy rodzice popełniają błędy

Psycholog z Tik Toka, zaznacza w komentarzach, że jej filmik nie ma być wytykaniem rodzicom ich błędów, a zachętom do przepracowywania pewnych tematów w swoich rodzinach, wspólnych rozmów i naprawy relacji z dziećmi. Wielu internautów pisze, że właśnie tego potrzebowało.

 • Dziękuję ci bardzo że się tym podzieliłaś. To otworzyło mi oczy na kwestię tego, co mogą czuć moje dzieci.
 • Już nigdy nie użyję słów "zawiodłam się" w rozmowach z moimi dziećmi.
 • Aż serce boli, jak się to czyta. My rodzice serio, musimy robić co w naszej mocy dla naszych dzieci, przede wszystkim słuchać tego, co chcą nam powiedzieć.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza