Światowe uczelnie walczą o tego polskiego maturzystę. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

2024-04-08 12:45

Najlepsze uczelnie na świecie chcą przyjąć go z otwartymi ramionami. Na czym polega fenomen polskiego maturzysty? Michał Lipiec, bo tak ma na imię tegoroczny żak, dopiero za miesiąc przystąpi do matury, a już ma otwarte drzwi do wszystkich, najbardziej znanych uczelni. Czym zasłynął?

Zagraniczne uczelnie walczą, by u nich studiował
Autor: Getty Images/ Facebook screenshot Zagraniczne uczelnie walczą, by u nich studiował

Do Michała już dziś spływają propozycje z uczelni takich jak Harvard czy Cambridge. Co więcej, czołowe uniwersytety proponują mu także pokaźne stypendium. Czym zasłynął ten polski maturzysta, że wszystkie prestiżowe uczelnie chcą go mieć na liście studentów jeszcze przed zdaniem matury 2024

Chłopak nie raz już udowadniał poziom swojej wiedzy. Trzykrotnie stawał na podium międzynarodowych olimpiad, które – jak się okazuje – przyniosły mu w świecie naukowym niemałą sławę. W sumie ma aż sześć medali z liczących się w świecie nauki olimpiad. Już w zeszłym roku jego liceum chwaliło się osiągnięciami chłopaka.

„To pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju w każdym z tych trzech przedmiotów i we wszystkich zdobył medale” - mówiono wówczas. Dziś opisujemy ciąg dalszy sukcesów nastolatka, którym chwalić może się cała Polska.

Zobacz też: Koniec "Chłopów" na maturze z polskiego! Lista lektur bez słynnych dzieł literackich

Spis treści

  1. Geniusz wśród maturzystów uczy się w Krakowie
  2. Maturzysta już pracuje na uniwersytecie
Emilia Dankwa prawo jazdy zrobi jeszcze przed maturą!

Geniusz wśród maturzystów uczy się w Krakowie

Michał Lipiec to uczeń V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. O tym, jak bardzo placówka dumna jest ze swojego tegorocznego żaka, świadczy chociażby to, że sama szkoła pochwaliła się jego perspektywami na studia. Ale nie tylko ona. Wpis o niezwykłym maturzyście widnieje też na Facebooku podstawówki, do której uczęszczał. Okazuje się, że Michał rozpoczynał edukację w Łodzi. 

"Nasz absolwent – Michał Lipiec – multimedalista Międzynarodowych Olimpiad z Chemii, Matematyki i Fizyki (pierwszy medal zdobył jeszcze jako uczeń naszej szkoły) jest obecnie w klasie maturalnej i stanął właśnie przed trudnym wyborem. Otrzymał bowiem oficjalne oferty studiów i stypendiów od następujących prestiżowych uniwersytetów z USA i Wielkiej Brytanii: Harvard University, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Cambridge, Caltech (California Institute of Technology)" – czytamy na profilu Społecznej Szkoły Podstawowwej nr 1 STO w Łodzi.

Maturzysta już pracuje na uniwersytecie

Otwarte drzwi do najlepszych na świecie uczelni, to nie jedyny sukces Michała. Jak się okazuje, chłopak już rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie rozwija się pod okiem doświadczonych naukowców.

Jak to możliwe? Nauka przychodzi chłopakowi niezwykle łatwo, a energia wprost go rozpiera. W zeszłym roku uzyskał średnią wynoszącą 5,69, a i tak miał czas i energię na uprawianie sportów. Brał udział między innymi w Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim.

To nie koniec jego aktywności. Chłopak prowadzi też koło chemiczne, gdzie pomaga rówieśnikom przygotowującym się do olimpiad. Robi to za darmo, bo jak widać – nauka to jego pasja. 

Przeczytaj: „Nikt nie zdał. Stres, chaos”. Centralna Komisja Egzaminacyjna się tłumaczy