To imię kojarzy się od razu z tą zmysłową aktorką. Kiedyś popularne, dziś skrajnie niszowe

2023-07-13 14:59

W Polsce znane już od XV wieku, ale nadawane częściej dopiero od XX wieku. Obecnie mocno niszowe i chyba najbardziej kojarzące się z pewną zmysłową włoską aktorką.

To imię kojarzy się od razu z tą zmysłową aktorką. Kiedyś popularne, dziś skrajnie niszowe
Autor: Getty images To imię kojarzy się od razu z tą zmysłową aktorką. Kiedyś popularne, dziś skrajnie niszowe

Mowa oczywiście o imieniu Monika i włoskiej modelce i aktorce Monice Bellucci, która zasłynęła swoją nietuzinkową urodą i talentem, stając się gwiazdą światowego formatu. Wszyscy kojarzymy ja chociażby z takich produkcji jak „Apartament”, „Doberman” czy „Malenie”. Samo imię Monika jeszcze w latach 80. i 90. ubiegłego wieku było bardzo popularne w naszym kraju, o czym może chociażby świadczyć ilość kobiet w aktualnej badzie PESEL z tym imieniem. Jest ich obecnie aż 378440. Obecnie jednak Monika to imię niszowe. W ubiegłym roku tylko 148 dziewczynek otrzymało je jako pierwsze imię.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie i znaczenie imienia Monika

Imię Monika ma niejasne znaczenie. Według jednej z teorii pochodzi od greckiego słowa „monos”, które oznacza „jeden”, „sam”, „pojedynczy”. Inni widzą jej źródło również w greckim słowie – „monaché” – „samotna”, „odosobniona”.

Genealogia przekłada się także na charakter osób noszących to imię. Monika to zazwyczaj osoba, która źle się czuje w dużym gronie ludzi. Nie toleruje zwłaszcza osób, które lubią grać pierwsze skrzypce. Preferuje grono najbliższej rodziny i znanych od lat przyjaciół. Dla najbliższych jest gotowa na duże poświęcenia kosztem własnych wygód i czasu. Jeśli z jakiś powodów Monice nie uda się zostać mamą i partnerką, ona doskonale odnajdzie się jako singielka. Lubi bowiem przebywać w samotności i nigdy się przy tym nie nudzi. Monika to także urodzona dyplomantka. Jeśli w rodzinie dochodzi do konfliktów, ona wie, jak je rozwiązać.

Jako dziecko częściej wybiera samotną zabawę niż z rówieśnikami. Lubi jednak czuć, że ktoś z dorosłych ma na nią oko. Preferuje zabawy artystyczne: lubi malować, rysować, tworzyć biżuterię itp. Jeśli się komuś uda z nią zaprzyjaźnić, zyskuje kompana na długie lata.

Imieniny Moniki

Monika obchodzi imieniny: 18 stycznia, 4 maja, 27 sierpnia, 10 września oraz 6 października. Przy czym tą najbardziej popularną datą jest 27 sierpnia.

Piękne i rzadkie imiona dla dziewczynek, które zyskują coraz bardziej na popularności

Zdrobnienia imienia Monika

Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Monisia, Moniczka, Monia i Mona.

Imię Monika w innych językach

  • Imię Monika w innych językach
  • Język angielski - Monica, Mona
  • Język niemiecki - Monica
  • Język francuski - Monique
  • Język włoski - Monica, Mona
  • Język hiszpański - Mónica
  • Język portugalski - Monica
  • Język fiński - Monik

Najrzadsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku. Wiele z nich wybrano tylko 2 razy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza