To imię nosiła polska lekarka. Oznacza kobietę nieśmiałą, ale bardzo silną

2023-09-04 10:40

Imię Michalina dziś nadawane jest coraz rzadziej. A szkoda, bo oznacza kobietę, która emanują niezwykłą siłą i odwagą w dążeniu do obranego celu. Jakie są Michaliny i czy w historii Polski zapisały się niezwykłe kobiety o tym imieniu?

Imię Michalina nosi dziś niewiele kobiet
Autor: Getty Images Michaliny to marzycielki, nieśmiałe, ale konsekwentne w dążeniu do celu

Michalina to imię pochodzenia hebrajskiego, żeński odpowiednik imienia Michał. Patronką imienia jest św. Michalina (ur. 1809, zm. 1965), siostra zakonna z Madrytu, która założyła Instytut Służebnic Najświętszego Sakramentu i Miłosierdzia w Hiszpanii.

W naszym kraju imię Michalina kojarzy się szczególnie ze słynną ginekolożką, Michaliną Wisłocką, której książka o seksie stała się na całe dekady podstawowym podręcznikiem dla polskich par. W 2017 roku powstał film o propagatorce sztuki kochania, w którym w rolę znanej wszystkim Polakom Michaliny wcieliła się Magdalena Boczarska. 

Jakie cechy noszą osoby o imieniu Michalina?

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Cechy osoby o imieniu Michalina

Michaliny obdarzone są doskonałą pamięcią. Świetnie się uczą, osiągają dobre wyniki w wielu dziedzinach. Wynika to z ich osobowości — skrupulatnej, cierpliwej, dokładnej. Michaliny to osoby bardzo sumienne, przykładające się do wszystkiego, co robią. Nie w ich naturze prokrastynacja i odkładanie obowiązków na kolejny dzień. O osobach, noszących to imię, mówi się, że mają "żelazny kręgosłup moralny". Rzeczywiście, Michaliny kierują się w życiu wyraźnymi zasadami, nie zbaczają z obranej ścieżki.

Nieśmiałe i wycofane

Michaliny nie mają charakteru lidera. Nie są przebojowe i nie brylują w towarzystwie. Szukają spokoju i ciszy, dlatego lepiej czują się w towarzystwie książek czy filmów niż ludzi. To małe marzycielki. Uważa się, że Michaliny są wycofane i introwertyczne, ale to nie do końca prawda — kobiety o tym imieniu mają bogate życie wewnętrzne i gdy komuś zaufają, dopuszczają go do swojego świata.

Lojalne i wierne

Michaliny są lojalne, walczą o swoich przyjaciół i rodzinę do samego końca. Z tego powodu przyjaciele mają do nich zaufanie, zwierzają im się ze swoich problemów i wypłakują w chwilach smutku. Dobrze odnajdują się w roli kapłanek domowego ogniska, potrafią zbudować ciepły i przyjemny dom, do którego chce się wracać.

Popularność imienia Michalina

Imię Michalina nie jest zbyt popularne. W 2022 roku nadano je dziewczynkom 2749 razy. Choć znajduje się poza rankingami najpopularniejszych imion, to nie jest też bardzo rzadkie.

Sławne osoby o imieniu Michalina

Imię Michaliny nosiły:

  • Michalina Wisłocka - ginekolog, lekarka
  • Michalina Łabacz - aktorka, lekarka

Imię Michalina nosi również była pierwsza dama Michelle Obama. 

Czytaj: Jakie znaczenie ma imię Twojego dziecka?