Ulga na dziecko 2022 - czy Polski Ład zmienił zasady rozliczania ulgi prorodzinnej?

2022-02-15 17:25

Polski Ład wprowadził wiele zmian podatkowych, między innymi tę dotyczącą zasad rozliczania ulgi na dziecko. Czy Polski Ład zmienił zasady rozliczania ulgi prorodzinnej? Od kiedy wchodzą te zmiany i na czym polegają?

Ulga na dziecko - czy Nowy Ład zmienił zasady rozliczania odliczania ulgi prorodzinnej?
Autor: Getty images Ulga na dziecko - czy Nowy Ład zmienił zasady rozliczania odliczania ulgi prorodzinnej?

Ulga na dziecko to potoczna nazwa ulgi prorodzinnej obowiązującej w Polsce od wielu lat. Na jej podstawie rodzice mogą otrzymać zwrot podatku z tytułu wychowywania dziecka lub dzieci. Rozliczenie takie dokonywane jest w momencie wypełniania PIT-u, czyli w kwietnia następnego roku. 

Ulga na dziecko w 2022 (za 2021 rok)

W 2022 roku, w związku z Polskim Ładem, wprowadzono wiele zamian podatkowych (również ulgi na dziecko). Zmiany te będą jednak istotne dla rodziców dopiero w kwietniu 2023, przy rozliczaniu podatku za 2022. W tej chwili  rodzice rozliczają się za rok 2021, co oznacza, że odliczenia ulgi prorodzinnej będą takie, jak do tej pory. 

Więcej o uldze na dziecko za 2021, czyli rozliczanej jeszcze według starych zasad przeczytasz TUTAJ

Zmiany w uldze prorodzinnej za 2022 rok

W kwietniu 2023 roku, gdy rozliczać będziemy podatki za 2022 rok, obowiązywać będą nowe zasady rozliczania ulgi na dziecko. Do tej pory ulgę mógł wykorzystać każdy rodzic, nawet jeśli jego podatek wynosił 0 zł. Osoby o niskich dochodach, u których kwota obliczonego rocznego podatku była niższa niż przysługujące z tytułu ulgi prorodzinnej odliczenia, mogły otrzymać zwrot ulgi na dziecko w pełnej wysokości.

Polski Ład ograniczy ulgę prorodzinną, ponieważ zmiany dotyczyć będą tego właśnie zwrotu niewykorzystanej części ulgi (przekraczającej wartość rocznego podatku). Zwrot ulgi będzie możliwy wyłącznie do wartości składek ZUS (emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych), bez składki zdrowotnej. Ponieważ składka zdrowotna w przypadku wszystkich podatników nie będzie odliczana od podatku, spowoduje to ograniczenie w stosowaniu ulgi prorodzinnej.

Czytaj również: Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

Zmiany w uldze prorodzinnej dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Odliczenie ulgi w wysokości 100% przysługuje rodzicowi, u którego mieszka dziecko. Rodzice, którzy nie potrafią się porozumieć w zakresie rozliczania ulgi będą odliczać kwotę w częściach równych.