Według nastolatków to imiona "starców". Wam też smutno na widok tej listy?

2024-02-22 10:22

Gdybyś miała wymienić imiona noszone przez starszych ludzi, które przyszłyby ci do głowy? Władysław, Danuta, Roman, a może Grażyna? Zapytaj dzieci, ich odpowiedzi mogą cię zdziwić.

Według nastolatków to imiona staruchów
Autor: Getty Images Według nastolatków to imiona "staruchów"

Trendy dotyczące imion zmieniają się, nie ulega wątpliwości. Jednak czasem ciężko nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której królują imiona, które uważamy za niecodzienne (nie dlatego, że są nietypowe, ale ponieważ "za naszych czasów" nie były popularne wśród naszych rówieśników). A imiona, które dobrze wspominamy, kojarzą nam się z kolegami i beztroskimi czasami, dziś są passe. Z bolesną rzeczywistością zmierzyła się niedawno pewna TikTokerka.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Imiona starszych ludzi

Pomyślałabyś, że twoje imię może kojarzyć się dzieciom z kimś starszym? Pewna mama z TikToka wyznała, że jej nastoletnia córka właśnie tak zaszufladkowała jej imię. - Córka powiedziała mi, że imiona Ashley lub Amanda, albo moje imię - Amber, są imionami starych ludzi - wyznała w wiralowym nagraniu @ciaoamberc. Wyjaśniła, że tak nazywają się nauczyciele, a oni, cóż, kojarzą się ze starszym pokoleniem.

- Ashley zawsze będzie moją koleżanką z podstawówki, więc wydaje mi się, że to dziecięce imię, ale tak nie jest - przyznała. - Ashley, Amanda, Amber te wszystkie imiona to nowa Margaret lub Barbara - dodała. Bo to te imiona kojarzą jej się z nauczycielami. A komentujący dodają, że imiona, które noszą obecni nastolatkowie (jak Olivia, Charlotte i Sophie), to te, które milenialsi w dzieciństwie uważali za stare.

A ty, nosisz "stare" imię?

Z "imionami starców" przez długi czas łączyliśmy te, które nosili nasi dziadkowie. Dziś Zofia, Franciszek, Hanna, Antoni, Ignacy, Alicja to imiona, które kojarzymy nie ze starszym pokoleniem, ale z maluchami - w końcu to one znajdują się wśród najpopularniejszych imion nadawanym dzieciom w Polsce. Nie dziwią też imiona takie jak Mieszko czy Dobrawa, przyzwyczailiśmy się do tego powrotu do korzeni.

To jakie imiona moglibyśmy umieścić na liście? Być może te, które nosi wielu obecnych czterdziestolatków, a dziś nie cieszą się dużą popularnością. Kiedyś chyba w każdej klasie mogliśmy spotkać Anetę lub Mariusza, dziś - niekoniecznie. W 2023 roku urodziło się zaledwie 31 Anet i 45 Mariuszów (dla porównania: imię Zofia nadano 4968 dziewczynkom, a Nikodem - 6532 chłopcom). Do listy moglibyśmy dodać także imiona takie jak:

 • Daria,
 • Kamila,
 • Marcin,
 • Agnieszka,
 • Radosław,
 • Przemysław,
 • Monika,
 • Arkadiusz,
 • Marek,
 • Olga,
 • Marlena,
 • Konrad.

Chociaż czterdziestolatków trudno uznać za starców, to ich imiona chyba możemy już uznać za przestarzałe (a pewniej - za zapomniane). Kto wie, może i one niebawem będą przeżywać renesans?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza