Wojsko czeka na tych uczniów. Obiecuje 6 tys. złotych za 27 dni pracy

2024-04-23 11:32

Jak zarobić 6 tysięcy złotych od razu po maturze? Wystarczy wybrać się na miesiąc szkolenia w ramach specjalnej edycji Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej skierowanej do młodych. Odbędzie się ona już w te wakacje. Dal chętnych wojsko przygotowało więcej niż jeden termin.

Wojsko czeka na tych uczniów. Obiecuje 6 tys. złotych za 27 dni pracy
Autor: Getty Images Wojsko czeka na tych uczniów. Obiecuje 6 tys. złotych za 27 dni pracy

6 tysięcy złotych dla uczniów

Ministerstwo Obrony Narodowej, wraz ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego, planują zorganizować wakacyjne szkolenia wojskowe dla absolwentów szkół średnich i ponadpodstawowych. Szkolenie miałoby trwać dokładnie 27 dni i być wstępem do aktywnej rezerwy.

Za takie szkolenie nie trzeba płacić, wręcz przeciwnie. Za czas spędzony w koszarach uczestnicy dostaną uposażenie wynoszące 6000 złotych, które w przypadku osób do 26. roku życia oznacza również kwotę na rękę. Jak podaje portal Infor, celem projektu jest nie tylko przygotowanie młodych osób do ewentualnej służby wojskowej, ale także "budowanie patriotycznych postaw i umiejętności potrzebnych do skutecznego działania w armii".

Kwalifikacja wojskowa - Poranek ESKA

Władysław Kosiniak-Kamysz zaprasza uczniów do udziału

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że chciałby zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, by – zanim pójdą na studia czy do pracy – odbyli miesiąc przeszkolenia, podczas którego zdobędą nowe umiejętności i sprawność.

Uważam, że lepiej pójść na takie przeszkolenie niż do pracy do kawiarni czy restauracji. To uposażenie nie będzie wcale symboliczne, tylko bardzo przyzwoite, powyżej minimalnego wynagrodzenia. Więc bardzo będę zachęcał młodych ludzi

– podkreślił wicepremier.

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa jest nowym w Polsce rodzajem służby, który został wprowadzony w odpowiedzi na rosnące zagrożenia bezpieczeństwa – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Sam pomysł, choć wciąż nowy, szybko zyskał na popularności.

6 tys. zł za szkolenie wojskowe. Jakie warunki trzeba spełnić?

Podjąć się jej mogą osoby, które nigdy nie pełniły służby wojskowej. Dzięki programowi nauczą się podstawowych umiejętności, a później będą mogły kontynuować swoją karierę w Wojsku Polskim. Ochotnicy muszą mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie i pozostawać niekaranymi za przestępstwo umyślne.

Co więcej, konieczna jest również zdolność psychiczna i fizyczna do pełnienia służby wojskowej, co najmniej podstawowe wykształcenie i nieposzlakowana opinia.

Sonda
Szkolenie wojskowe dla nastolatków to dobry pomysł?

Jak wynika z medialnych doniesień, szkolenie będzie miało aż trzy wakacyjne terminy. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że mają wypadać one w dniach:

  • 10 czerwca – 6 lipca
  • 15 lipca – 10 sierpnia
  • 19 sierpnia – 14 września.

Dzięki różnorodnym terminom więcej osób miałoby możliwość uczestnictwa w szkoleniu. Aby rozpocząć proces rekrutacji do miesięcznej letniej służby wojskowej, konieczne będzie zgłoszenie się w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji, skontaktowanie z rekruterami przez portal internetowy www.zostanzolnierzem.pl, lub przez specjalną infolinię: +48 800 180 110.