Wyglądała jakby była w ciąży. W jej brzuchu rósł 20-kilogramowy guz jajnika

2023-04-21 15:21

38-letniej kobiecie lekarze ze Świdnicy usunęli 20-kilogramowego guza jajnika. - Był taki jak 50. tydzień ciąży. Olbrzymi po prostu - podkreśla ginekolog Piotr Ostrowski ze szpitala „Latawiec”, który operował kobietę. Choć pacjentka w wywiadzie stwierdziła, że guz rósł u niej rok, to lekarze podejrzewają, że ten okres był zdecydowanie dłuższy.

Wyglądała jakby była w zaawansowanej ciąży. Tymczasem w jej brzuchu rósł 20-kilogramowy guz jajnika
Autor: screenshot Fakty TVN Wyglądała jakby była w zaawansowanej ciąży. Tymczasem w jej brzuchu rósł 20-kilogramowy guz jajnika

Historię 38-letniej pacjentki ze szpitala „Latawiec” w Świdnicy opisał Marek Nowicki, reporter Faktów TVN. Młoda kobieta, która do tej pory nie chorowała i czuła się dobrze, mimo rosnącego brzucha nie poszła do ginekologa. Po pomoc do szpitala w Wałbrzychu zgłosiła się dopiero, gdy pojawiły się u niej poważne problemy z oddychaniem.

Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Wyglądała jakby była w ciąży. Lekarze usunęli jej 20-kilogramowego guza jajnika

- Wielkość guza spowodowała ucisk na przeponę, która utrudniała pacjentce oddychanie. W szpitalu Sokołowskiego (w Wałbrzychu – przyp. red.) miała odessane około 16 litrów płynów z jamy otrzewnej. Ułatwiło jej to oddychanie i mogła być przewieziona karetką do konsultacji. Zapadła szybka decyzja o zabiegu operacyjnym – powiedział reporterowi Faktów TVN Piotr Ostrowski, ginekolog, onkolog z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej „Latawiec” w Świdnicy.

Kobietę operowali lekarze z oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala „Latawiec” w Świdnicy.

- Operacja trwała 3,5 godziny, uczestniczył w tej operacji zespół czteroosobowy ze względu na podejrzenia, że waga guza będzie duża. Guz ważył około 20 kg - powiedział Filip Kubiaczyk, ginekolog-położnik uczestniczący w operacji.

Wycinek guza jajnika został wysłany do badania histopatologicznego, a pacjentka wróciła już do swojego domu.

Lekarze alarmują do kobiet, aby się badały

To drugi taki ekstremalny przypadek w Polsce zaledwie w tym miesiącu. Tydzień temu media obiegła informacja o pięćdziesięciolatce z Gorzowa, której lekarze wycięli guza o średnicy 50 cm!

Lekarze apelują do kobiet, by poddawały się badaniom profilaktycznym. Jak podkreśla doktor Filip Kubiaczyk wystarczy raz w roku przyjść na wizytę ginekologiczną, gdzie lekarz wykona profilaktyczne badanie ginekologiczne w fotelu ginekologicznym, USG dopochwowe i pobierze cytologię. Im wcześniej wykryty guz jajnika, tym rokowania pacjentki są lepsze. Niestety najczęściej rak jajnika w zaawansowanym stadium jest chorobą nieuleczalną.