Zamiast 800 plus jest 500. Co stało się ze świadczeniem?

2024-01-13 12:19

Czy 800 plus jest pewne? Rodzice w całym kraju wyrażają zaniepokojenie, gdyż zamiast obiecanego świadczenia "800 plus" wypłacane jest im jedynie 500 zł na dziecko. Wśród beneficjentów nowego programu wsparcia, który wszedł w życie 1 stycznia 2024 roku, narasta frustracja i niepewność.

Zamiast 800 plus jest 500. Co stalo się ze świadczeniem?
Autor: Getty Image Zamiast 800 plus jest 500. Co stalo się ze świadczeniem?

Zmiana programu wsparcia rodzinnego z "500 plus" na "800 plus" nastąpiła 1 stycznia 2024 roku. Ku zaskoczeniu wielu, rodzice i opiekunowie nie musieli oczekiwać na zwiększone świadczenia aż do końca lutego, jak wcześniej przewidywano. Pierwsze transze w nowej, wyższej kwocie "800 plus" zostały przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już 29 grudnia 2023 roku, przedwcześnie, ze względu na świąteczny dzień wolny od pracy.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama

Od kiedy 800 plus na dziecko?

Tego dnia, ZUS przekazał na konta beneficjentów około 568 milionów złotych. Kolejne znaczne sumy są wypłacane w styczniu. Jednakże nie wszyscy odbiorcy świadczeń otrzymują jednolite kwoty, co budzi pewne zainteresowanie i pytania wśród beneficjentów.

Zamiast oczekiwanej podwyżki, wielu rodziców nadal otrzymuje świadczenia w starych kwotach. Ten niespodziewany zwrot wywołuje pytania o przyczyny tych rozbieżności i to, co się dzieje z programem świadczeń wychowawczych, który miał znacząco wspomóc finanse rodziców.

W związku z uruchomieniem nowego programu wsparcia dla rodzin, zwanego "800 plus", który zastąpił wcześniejszy program "500 plus", wśród rodziców i opiekunów pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Od 1 stycznia 2024 roku, świadczenie to zostało podniesione z 500 zł do 800 zł miesięcznie na każde dziecko. Zgodnie z przepisami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął wypłaty w nowej wysokości, co powinno przynieść rodzicom dodatkowe 3,6 tys. zł rocznie na każde dziecko.

Jednakże, na forach internetowych dla rodziców zaczęły pojawiać się liczne zgłoszenia dotyczące wypłat świadczeń w starych kwotach. Niektórzy rodzice nadal otrzymują 500 zł zamiast obiecanych 800 zł, co rodzi pytania i niepokój wśród beneficjentów programu.

800 plus od stycznia 2024. ZUS wyjaśnia

"W styczniu zamiast 800 zł dostałam 500 zł. Czyli trzeba złożyć wniosek?" – piszą rozgoryczani rodzice. ”Mam dwoje dzieci i tylko na jedno dostałam 800 zł, a na drugie 500 zł. Nie wiem, o co chodzi" – dodają.

ZUS, w odpowiedzi na te doniesienia, wyjaśnił, że w niektórych przypadkach wypłata 500 zł jest wynikiem trwającego postępowania wyjaśniającego. Może to być sytuacja, gdy rodzic złożył wniosek o świadczenie na to samo dziecko więcej niż raz, lub gdy wnioski złożone zostały przez rodziców w trakcie trwającej sprawy rozwodowej. W takich przypadkach, do czasu wyjaśnienia sytuacji, ZUS wypłaca niższe świadczenie, jednak zobowiązany jest do wyrównania kwoty do 800 zł do 29 lutego 2024 roku.

Dodatkowo istnieją okoliczności, w których rodzice mogą otrzymać jeszcze niższe świadczenia, na przykład gdy dziecko urodzi się lub ukończy 18 lat w trakcie miesiąca, lub w przypadku orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej, gdzie każdy z rodziców otrzymuje połowę świadczenia.

Kiedy składać wniosek o 800 plus?

Co ważne, ZUS podkreśla, że nie ma potrzeby składania nowych wniosków o świadczenie 800 plus. Wysokość świadczenia zostanie automatycznie podniesiona dla wszystkich beneficjentów, a wszelkie zmiany zostaną przekazane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Ponadto, od 1 lutego będzie można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy trwający od czerwca 2024 r. do maja 2025 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza