Zasiłek opiekuńczy pod znakiem zapytania. Kiedy i czy w ogóle zostanie wypłacony?

2020-06-10 10:45

Rodzice, którzy przebywają na zasiłku opiekuńczym z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 8 roku życia w ostatnim czasie żyli w wielkiej niepewności. Wszystko za sprawą pominięcia ich w ustawie z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875).

Zasiłek opiekuńczy
Autor: Getty Images

Według ustawy rodzice, którzy korzystają z zasiłku opiekuńczego po 25 maja z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dziećmi do 8 roku życia, przebywają na nim nielegalnie. Oznacza to, że za ostatnie 2 tygodnie nie należy im się wypłata świadczenia. Na szczęście trwają pracę nad ustawą, która ma na celu wyprostowanie błędu.

Mimo niezakończonego procesu legislacyjnego (ustawa została przekazana do Senatu) rodzice dzieci do lat 8 mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja 2020 r. zarówno do ZUS, jak i do płatników składek (pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy składek, który wypłacają zasiłki, powinni więc przyjmować wnioski swoich ubezpieczonych o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8 za okres od 25 maja 2020 r. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony przez ZUS lub płatnika składek po wejściu w życie ustawy. - możemy przeczytać na stronie ZUS.

Prawdopodobnie dodatkowy zasiłek  będzie przysługiwał do 28 czerwca 2020 r. Być może zostanie przedłużony na kolejne miesiące.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza