Amniopunkcja: czy to ryzykowne badanie prenatalne?

2012-12-03 14:45

Amniopunkcja wzbudza wiele kontrowersji. Jakie jest ryzyko powikłań, poważnych wad rozwojowych i chorób dziecka po amniopunkcji? Badanie to zaliczane jest do inwazyjnych badań genetycznych płodu.

Amniopunkcja - czy to ryzykowne badanie
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Amniopunkcja: powikłania po badaniu
  2. Amniopunkcja: czy zdecydować się na to inwazyjne badanie prenatalne
  3. Obejrzyj film: Badania prenatalne

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, które wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak jest ono często wyolbrzymiane. Dawniej amniopunkcję wykonywano „na ślepo”, bez pomocy aparatury USG, co wiązało się z dużym ryzykiem narażenia dziecka na urazy. Wprowadzenie amniopunkcji wykonywanej pod stałą kontrolą ultrasonograficzną znacznie zmniejszyło częstość występowania powikłań. Trzeba również wiedzieć, że ryzyko ściśle wiąże się z czasem badania – im wcześniej to inwazyjne badanie prentalne zostanie przeprowadzane, tym większe ryzyko powikłań.

Amniopunkcja: powikłania po badaniu

Najczęstszymi powikłaniami po amniopunkcji są: wyzwolenie czynności skurczowej macicy, poronienie, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, sączenie płynu owodniowego spowodowane przedwczesnym pęknięciem błon płodowych, zespół zakażenia owodni. Są to powikłania wczesne, mogące wystąpić w okresie do około trzech tygodni od zabiegu amniopunkcji. A jakie jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia? Na przykład sączenie płynu owodniowego po amniopunkcji wykonanej w II trymestrze występuje w 0,2–2 proc. przypadków – to wskaźnik o 1 proc. wyższy niż u kobiet, u których nie wykonano amniopunkcji. Jednak w odróżnieniu od samoistnego pęknięcia błon płodowych, sączenie płynu owodniowego po amniopunkcji ma zwykle charakter przemijający i nie wpływa na dalszy przebieg ciąży. Infekcje wewnątrzmaciczne stwierdza się w 0,1–1 proc. przypadków. Wstrząs septyczny u ciężarnej po zabiegu amniopunkcji może się rozwinąć w 0,03–0,19 proc. przypadków. Krwawienie, plamienie z dróg rodnych występuje u 0,2–1,1 proc. kobiet po amniopunkcji. Szacunkowe ryzyko utraty ciąży w ciągu dwóch–trzech tygodni po badaniu wynosi od 0,2 do 1 proc. Po amniopunkcji wczesnej (wykonanej do 14. tygodnia ciąży) opisywano częstsze występowanie stopy końsko-szpotawej u płodu niż po amniopunkcji klasycznej. Obecnie nie zdarzają się już nakłucia i uszkodzenia ciała dziecka igłą punkcyjną, do których dochodziło, gdy nie stosowano ultrasonografii.

Amniopunkcja: czy zdecydować się na to inwazyjne badanie prenatalne

Decyzja o przeprowadzeniu amniopunkcji, która uważana jest za inwazyjne badanie prenatalne, należy zawsze do rodziców, którzy powinni być jednak poinformowani przez lekarzy o możliwości zrobienia amniopunkcji i związanym z tym ryzyku. Muszą też wiedzieć, na co mogą liczyć w razie złych wyników badania – jaka jest szansa na leczenie dziecka albo gdzie będzie można wykonać zabieg przerwania ciąży, gdy wada płodu okaże się nieuleczalna. Przed podjęciem decyzji warto sobie zadać pytania: czy chcę wiedzieć przed porodem o ewentualnym upośledzeniu dziecka? jak zniosę okres oczekiwania na wynik? co zrobię, gdy diagnoza będzie niepomyślna? Jeśli kobieta lub para ma przekonanie, że nie będzie w stanie zająć się ciężko chorym dzieckiem, i liczy się z możliwością legalnego przerwania ciąży, warto amniopunkcję zrobić. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet badanie inwazyjne nie da jednoznacznej odpowiedzi, czy dziecko jest zupełnie zdrowe, bo badania są wykonywane tylko w kierunku wad najbardziej rozpowszechnionych lub występujących w rodzinie. Ale wynik nie pozostawia wątpliwości: dokładność tych badań ocenia się na 99,9 proc. Warto podkreślić, że badania prenatalne bywają też wstępem do terapii płodu, gdy wykrycie nieprawidłowości daje możliwość objawowego leczenia płodu: bezpośredniego lub pośredniego (poprzez leczenie matki) czy też odpowiedniego monitorowania ciąży i przygotowania pod kątem wczesnej interwencji po urodzeniu dziecka.

Obejrzyj film: Badania prenatalne

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza