Badanie moczu w ciąży - jak interpretować wyniki badania ogólnego moczu?

2013-12-27 15:43

Odebrałaś wyniki badań moczu w ciąży i niepokoisz się, czy nie ma w nich nieprawidłowości? Przeczytaj, co oznaczają wyniki badań moczu w ciąży.

Analiza moczu w ciąży
Autor: photos.com

Spis treści

 1. Prawidłowe wyniki badania moczu w ciaży
 2. Zabarwienie moczu
 3. Zobacz, o czym świadczy kolor moczu
 4. Odczyn (pH) moczu
 5. Przejrzystość moczu
 6. Ciężar właściwy moczu
 7. Bakterie w moczu
 8. Białko w moczu
 9. Glukoza w moczu
 10. Bilirubina w moczu
 11. Erytrocyty w moczu
 12. Leukocyty w moczu
 13. Polecamy wideo: zakażenie układu moczowego w ciąży

Ogólną analizę będziesz wykonywała nie rzadziej niż raz na miesiąc. Badanie ma wykazać, czy w moczu nie pojawiły się: cukier, białko i ciała ketonowe.

 • Obecność cukru w moczu może wskazywać na cukrzycę ciążową.
 • Białko w moczu może świadczyć o infekcji pęcherza lub nerek (bywa też objawem tzw. zatrucia ciążowego groźnego dla ciebie i twojego dziecka).
 • Ciała ketonowe w moczu często wskazują na zaburzenia metaboliczne w twoim organizmie.

Prawidłowe wyniki badania moczu w ciaży

 • barwa słomkowa lub żółta
 • klarowność – zupełna
 • odczyn – kwaśny
 • ciężar właściwy – 1,002–1,030 g/cm3
 • nie powinno być białka, cukru, bilirubiny i urobilinogenu.

Zabarwienie moczu

Norma: kolor słomkowy, jasnożółty lub żółtyKolor czerwony lub krwisty świadczy o przenikaniu krwinek czerwonych do układu moczowego, np. przy ciężkich uszkodzeniach nerek, w skazie krwotocznej lub na skutek obecności kamieni w drogach moczowych. Kolor brunatny wskazuje na zawartość w moczu bilirubiny i może towarzyszyć żółtaczce. Inne niepożądane kolory: mętny, żółtobrązowy, czerwonobrązowy, zielony, niebieski, czarny, fioletowy, pomarańczowy.

Zobacz, o czym świadczy kolor moczu

O czym świadczy kolor moczu?

Odczyn (pH) moczu

Norma: kwaśny, czyli od 4,5 do 7,8 pHStale utrzymujący się odczyn zasadowy może świadczyć o upośledzeniu zdolności nerki do zakwaszania moczu, zakażeniu układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak albo o niektórych postaciach kamicy nerek.

Przejrzystość moczu

Norma: przejrzysty, klarownyŚwieżo oddany mocz jest przejrzysty, potem mętnieje. Mocz od początku mętny występuje w ropnych zapaleniach dróg moczowych i kamicy nerkowej.

Ciężar właściwy moczu

Norma: 1,023–1,035 g/cm3Ciężar właściwy nie powinien zbliżać się do ciężaru wody (1 g/cm3), gdyż świadczyć to może o utracie ważnej funkcji nerki, jaką jest zagęszczanie moczu. Często jest to pierwszy objaw sugerujący rozpoczynającą się niewydolność nerek.

Bakterie w moczu

Norma: brakObecność bakterii w moczu może świadczyć o zakażeniu któregoś z odcinków układu moczowego: cewki moczowej, pęcherza, miedniczki nerkowej lub nerek.

Białko w moczu

Norma: nieobecneW moczu ludzi zdrowych wydalane są niewielkie ilości białka (do 100 mg na dobę). Białkomocz to wydalanie z moczem ponad 150 mg białka na dobę, ale w ciąży może być to nawet do 200 mg na dobę. Białko w moczu może się pojawić w czasie wysokiej gorączki, pod wpływem dużego wysiłku fizycznego lub przemarznięcia, ale najczęściej jest następstwem chorób dróg moczowych. Uwaga: wykrycie białka w moczu ciężarnej może oznaczać gestozę (zatrucie ciążowe).

Glukoza w moczu

Norma: nieobecna, w ciąży: śladowe ilościWystępowanie cukru w kilku kolejnych analizach moczu świadczy o cukrzycy.

Bilirubina w moczu

Norma: bilirubina całkowita – poniżej 1,1 mg/dl; bilirubina związana – poniżej 0,3 mg/dlWzrost stężenia bilirubiny całkowitej występuje przy żółtaczce, w ciąży i u noworodków. Uwaga: wzrost stężenia bilirubiny związanej sygnalizuje problemy z wątrobą, a w ciąży może oznaczać cholestazę.

Erytrocyty w moczu

Norma: do 3 krwinek w polu widzenia pod mikroskopemObecność erytrocytów (czerwone ciałka krwi) w moczu nazywamy krwinkomoczem (gdy jest ich niewiele) lub krwiomoczem. Krwiomocz, podobnie jak białkomocz, jest bardzo częstym objawem chorób układu moczowego. Źródłem krwinkomoczu (niewidoczna dla oka utrata krwinek czerwonych) lub krwiomoczu może być uszkodzenie zarówno nerki, jak też każdego odcinka dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej. Obecność powyżej 10 krwinek w polu widzenia może sugerować też gruźlicę, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność krążenia, marskość wątroby.

Leukocyty w moczu

Norma: do 5 krwinek w polu widzenia pod mikroskopem.Stwierdzenie w polu widzenia 10 i więcej leukocytów oznacza zwiększone ich wydalanie, czyli przenikanie ich do moczu w jakimś odcinku układu moczowego. Najczęstszą przyczyną są bakteryjne zakażenia dróg moczowych lub nerek.

Polecamy wideo: zakażenie układu moczowego w ciąży

miesięcznik "M jak mama"