HIV w ciąży - zrób test na HIV w ciąży i zwiększ szansę swojego dziecka - może być zdrowe

2019-07-02 10:28

Test na HIV w ciąży powinna wykonać każda kobieta - jęśli ginekolog nie zaproponuje ci skierowania, powinnaś się go stanowczo domagać. To zwiększa szansę dziecka - jeżeli nie będziesz świadoma swojego nosicielstwa ryzyko transmisji wirusa wynosi nawet 30 proc., natomiast jeśli odpowiednio wcześniej poddałabyś się profilaktyce ryzyko spada do mniej niż 1 procenta.

Zrób test na HIV, by twoje dziecko było zdrowe
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Test na HIV w ciąży - to żaden wstyd, każda kobieta powinna zrobić badanie na HIV w czasie ciąży
  2. Test na HIV w ciąży - najczęstsza przyczyna zakażeń u dzieci
  3. Test na HIV w ciąży - każdego roku w Polsce wykrywa się około 750 do 800 nowych zakażeń

Dr Anna Marzec Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS podkreśla, że zastosowanie skutecznego leczenia antyretrowirusowego w czasie ciaży, właściwie prowadzenie porodu i rezygnacja z karmienia piersią dają niemalże 100 proc. szans na uniknięcie zakażenia. Test na HIV w ciąży daje możliwość uchronienia dziecka przed AIDS. Jeśli zrobiłaś test ciążowy, nie zwlekaj z badaniami, koniecznie sprawdź czy nie jesteś nosicielka wirusa.

Test na HIV w ciąży - to żaden wstyd, każda kobieta powinna zrobić badanie na HIV w czasie ciąży

Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV  - wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza. Niestety jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) sięga 98 proc.

Test na HIV w ciąży - najczęstsza przyczyna zakażeń u dzieci

Od początku epidemii HIV w naszym kraju zarejestrowano ok. 150 zakażeń u dzieci. 90% z nich uległo infekcji na drodze transmisji wertykalnej (z matki na dziecko). Do zakażenia odmatczynego dochodzi z reguły w czasie porodu, rzadziej – w ostatnim trymestrze ciąży lub w okresie okołoporodowym. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest wiremia u matki. Sytuacja ta ma miejsce, gdy kobieta zakaża się na krótko przed ciążą, w czasie jej trwania oraz w schyłkowym okresie choroby – kiedy ma objawy AIDS.Zakażenie HIV u dziecka ma znacznie szybszy postęp, większe jest ryzyko rozwoju AIDS i śmierci w porównaniu z dorosłymi.  - Chorobę należy rozpoznać przed ukończeniem 3 miesięcy i jak najszybciej leczyć – mówi prof. dr hab. med. Magdalena Marczyńska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego.

Test na HIV w ciąży - każdego roku w Polsce wykrywa się około 750 do 800 nowych zakażeń

W Polsce od 1985 roku, który umownie traktuje się jako początek epidemii, do końca 2008 roku wykryto zakażenie HIV u ponad 12 068 osób, odnotowano 2189 zachorowań na AIDS, 962 chorych zmarło. Każdego roku wykrywa się w Polsce około 750 do 800 nowych zakażeń – czyli każdego dnia dwie osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Szacuje się, że blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. W początkowych latach epidemii, główną drogę rozprzestrzeniania się zakażeń HIV w Polsce stanowiło stosowanie środków psychoaktywnych w iniekcjach oraz kontakty homoseksualne męskie. Obecnie w Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią ryzykowne zachowania seksualne: hetero i homoseksualne. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupie wiekowej od 18 do 39 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza