Komórki macierzyste ze sznura pępowiny: pobierz i przechowaj na przyszłość

2014-11-25 10:52

Od lat wiemy, że źródłem komórek macierzystych jest krew pępowinowa. Teraz okazuje się, że pewien typ tych cennych komórek jest też w samym sznurze pępowiny. Można je także pobrać i przechować na przyszłość. Cenne komórki z pępowiny: raport.

krew pepowinowa
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Pobieranie krwi pępowinowej i komórek pępowiny: galareta Whartona
 2. Komórki macierzyste z galarety Whartona: medycyna przyszłości
 3. Jak wygląda pobieranie komórek ze sznura pępowiny?
 4. Komórki macierzyste ze sznura pępowiny: leczenie
 5. Gdzie można pobrać komórki macierzyste ze sznura pępowiny?
 6. Komórki macierzyste ze sznura pępowiny: ile to kosztuje?
 7. Sprawdź na FORUM: krew pępowinowa czy warto? OPINIE

Gdzie można pobrać komórki macierzyste ze sznura pępowiny?

Na świecie usługa pobierania komórek macierzystych ze sznura pępowiny jest dostępna od kilku lat. W Polsce jako pierwszy uruchamia ją Polski Bank Komórek Macierzystych – na mocy specjalnego pozwolenia Ministerstwa Zdrowia. Pobranie fragmentu pępowiny i zamrożenie komórek będzie dostępne tylko wraz z pobieraniem krwi pępowinowej, jako usługa dodatkowa. Rodzice, którzy zdecydują się na ten wariant, zapłacą niecałe 20 proc. więcej niż za pobranie samej krwi pępowinowej.

Komórki macierzyste ze sznura pępowiny: ile to kosztuje?

Rodzice, którzy chcieliby pobrać komórki macierzyste ze sznura pępowiny, powinni w Polskim Banku Komórek Macierzystych wykupić błękitny lub złoty pakiet usług. Różnią się one zakresem usług: błękitny obejmuje pobranie krwi pępowinowej i ze sznura pępowiny, złoty pozyskanie krwi pępowinowej, łożyskowej i ze sznura pępowiny.

W przypadku pary, która nie korzystała wcześniej z usługi deponowania krwi pępowinowej i która spodziewa się narodzin jednego dziecka (ciąża nie jest bliźniacza), pobranie komórek macierzystych ze sznura pępowiny kosztuje: 780 zł opłaty wstępnej i 1990 zł przy błękitnym pakiecie oraz 2490 zł przy złotym pakiecie. Przechowywanie komórek dodatkowo kosztuje 690 zł.

Opłata wstępna płatna jest przed porodem. Opłata właściwa do 14 dni po porodzie, można ją podzielić na raty.

Sprawdź na FORUM: krew pępowinowa czy warto? OPINIE

miesięcznik "M jak mama"

Usługa pobierania i przechowywania komórek macierzystych z krwi pępowinowej dziecka jest już w naszym kraju dobrze znana. Młodzi rodzice mogą skorzystać z oferty jednego z kilku komercyjnych banków komórek macierzystych, dzięki czemu w przyszłości – gdy zajdzie taka potrzeba – będzie można szybko wykorzystać przechowywane w banku komórki maacierzyste do leczenia niektórych chorób. Obecnie Polski Bank Komórek Macierzystych jako pierwszy w Polsce wprowadza nową usługę: pobranie i przechowywanie komórek macierzystych ze sznura pępowiny. Okazuje się bowiem, że także wypełniająca pępowinę galaretowata substancja jest dobrym źródłem komórek macierzystych, które mogą być przydatne w terapii niektórych schorzeń. Komórki macierzyste: czy warto je przechowywać?

Ile kosztuje przechowywanie KRWI PĘPOWINOWEJ? >>

Pobieranie krwi pępowinowej i komórek pępowiny: galareta Whartona

Tak zwana galareta Whartona to tkanka wypełniająca wnętrze pępowiny. Składa się z kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny, zawiera też makrofagi i fibroblasty. Galareta Whartona ma postać uwodnionego żelu i dzięki temu uelastycznia pępowinę, chroniąc ją przed zagięciem i przed skutkami nadmiernego ciśnienia. Pełni także szczególną rolę w czasie porodu: w chwili kontaktu z powietrzem (zimniejszym niż temperatura ciała), zwiększa swoją objętość przez pęcznienie, a w efekcie – uciska z zewnątrz żyłę i tętnice pępowinowe aż do ich całkowitego zamknięcia. Ostatnio odkryto, że galareta Whartona zawiera tzw. mezenchymalne komórki macierzyste. Określenie „mezenchyma” oznacza rozwijającą się tkankę łączną zarodka i obejmuje takie tkanki, jak: mięśnie, tkanka tłuszczowa, fibroblasty, chrząstka, ścięgno, tkanka nerwowa. Mezenchymalne komórki macierzyste można wyizolować ze: szpiku kostnego, tkanki tłuszczowej, krwi pępowinowej (niewielkie ilości) czy właśnie galarety Whartona, która – jak się okazuje – jest ich bardzo dobrym źródłem. Komórki te mają zdolność przekształcania się w komórki chrząstki, kości lub tłuszczu, a w związku z tym wiąże się z nimi spore nadzieje na przyszłość.

Zobacz, jak przechowuje się KREW PĘPOWINOWĄ w największym w Europie Środkowej laboratorium [ZDJĘCIA] >>

Komórki macierzyste z galarety Whartona: medycyna przyszłości

Jest coraz więcej doniesień o tym, jak można w medycynie wykorzystać mezenchymalne komórki macierzyste. Z dobrym skutkiem te komórki macierzyste zastosowano na przykład we wspomaganiu gojenia się różnego typu ran, które trudno było leczyć operacyjnie czy zachowawczo. Obecnie trwają badania dotyczące zastosowania tych komórek macierzystych w leczeniu uszkodzonych kości. Jednym z ciekawszych i najbardziej obiecujących kierunków w zastosowaniu mezenchemalnych komórek macierzystych jest leczenie uszkodzeń chrząstki. Chrząstka pokrywa zakończenia kości i redukuje tarcie pomiędzy kośćmi w stawie. Do uszkodzeń chrząstki dochodzi w wyniku urazów, ale również długotrwałej choroby zwyrodnienia stawów. Ponieważ chrząstka nie odbudowuje się samoistnie, najpopularniejszą metodą leczenia uszkodzonego stawu jest zastąpienie go sztucznym. Wiąże się to z operacją, długą rehabilitacją, a w wielu przypadkach ze znaczącym obniżeniem komfortu życia. Obecnie bada się zastosowanie komórek mezenchemalnych w regeneracji chrząstki, gdzie wstrzykuje się je do uszkodzonego stawu. Spore nadzieje wiąże się również z procesem naprawy naczyń krwionośnych. Choć komórki mezenchymalne nie mają zdolności przekształcania się w komórki naczyń krwionośnych, to wspomagają proces ich regeneracji. Obecnie bada się możliwość odbudowy mięśnia serca po ataku serca oraz naprawy naczyń krwionośnych w niedokrwistości kończyn. Kolejnym obszarem zastosowań mezenchymalnych komórek macierzystych są choroby autoimmunologiczne i stany zapalne – komórki mezenchymalne stosuje się w ciężkich przypadkach choroby nazywanej „przeszczep przeciw gospodarzowi”. Leczenie za pomocą mezenchymalnych komórek macierzystych hamowało reakcję odrzucenia.

Pobieranie KRWI PĘPOWINOWEJ - po co to się robi? Ile kosztuje przechowywanie KRWI PĘPOWINOWEJ? >>

Jak wygląda pobieranie komórek ze sznura pępowiny?

Czy warto zdecydować się na pobranie komórek ze sznura pępowiny? Pozyskanie komórek macierzystych ze sznura pępowiny może odbyć się tylko bezpośrednio po porodzie. Podobnie jak w przypadku pobrania krwi pępowinowej, jest to proces bezinwazyjny i bezbolesny - zarówno dla matki, jak i dziecka. Pobranie komórek z galarety Whartona wymaga osobnego zestawu pobraniowego, do którego trafia ok. 10-centymetrowy fragment pępowiny. Następnie, w zależności od opcji, może on zostać poddany badaniom laboratoryjnym. Ostatnim etapem pobierania komórek macierzystych ze sznura pępowiny jest proces odseparowania komórek macierzystych z galarety Whartona. Wyizolowane komórki trafiają do specjalnej kasety, która zostaje umieszczona w pojemniku z ciekłym azotem o temperaturze –160ºCelsjusza. Na podstawie kilku tysięcy pobrań i ich preparatyki wiadomo, że te komórki macierzyste znoszą mrożenie równie dobrze jak komórki z krwi. Były już wykorzystywane w Polsce – po rozmrożeniu – w terapii powikłań po przeszczepieniach szpiku. Takie podania odbyły się w klinikach transplantologii we Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach i Lublinie. Obecnie w toku są kolejne podania – także w innych wskazaniach.

Krok po kroku: jak zdeponować krew pępowinową w banku komórek macierzystych? >>

Komórki macierzyste ze sznura pępowiny: leczenie

Obecne w sznurze pępowiny komórki macierzyste różnią się od tych z krwi pępowinowej – nie można nimi leczyć chorób hematologicznych. Ale te komórki macierzyste będzie można wykorzystać do:

 • leczenia trudno gojących się ran
 • regeneracji uszkodzonych kości
 • regeneracji chrząstki zniszczonej np. wskutek choroby zwyrodnieniowej stawów
 • odbudowy uszkodzonego mięśnia sercowego po zawale
 • naprawy naczyń krwionośnych w chorobie niedokrwistości kończyn
 • leczenia powikłań po przeszczepieniach szpiku (choroba „przeszczep przeciw gospodarzowi”).

Krew pępowinowa: komórki macierzyste to szansa na pokonanie chorób >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza