Jak dbać o włosy w czasie ciąży?
Ciąża to czas, gdy kobieta musi zmierzyć się z burzą hormonów. To z kolei wpływa na kondycję włosów. Bywa tak, że przyszłe mamy nagle zaobserwują u siebie większą objętość i blask. Dodatkowo włosy stają się grubsze, lśniące i wyglądają zdrowiej. Mogą też szybciej rosnąć. Ale nie każda z pań może się tym pochwalić. Zdarza się, że nagle pojawia się problem z ułożeniem fryzury, a włosy są przesuszone. W takim wypadku warto zastosować sprawdzone kosmetyki, takie jak maski czy odżywki, lecz odradza się eksperymentowanie z nimi.
Problem, na który wskazuje wiele kobiet w ciąży, to wypadanie włosów. Nie do końca prawdą jest to, że w tym okresie należy stosować specjalne szampony. Można wybrać ten sprawdzony, a w przypadku maski warto zadbać o to, aby była lekka i delikatna, dzięki czemu włosy będą odpowiednio odżywione. Pewną ostrożność należy zachować przy używaniu wcierek do włosów, bo niektóre z nich mogą wysuszać skórę głowy. Dobra wiadomość jest taka, że gdy burza hormonalna minie, kondycja skóry powinna wrócić do normy. W ciąży należy zachować umiar w przypadku suplementów diety, bo wszystkie tego typu specyfiki, w tym witaminy, powinien przepisać lekarz. Warto unikać nadmiernej suplementacji. Można jednak stosować lekkie odżywki, np. na łamliwe końcówki.
Wypadanie włosów w czasie ciąży ustępuje samoistnie. Przyczyn wypadania może być wiele: stres, nieodpowiednia dieta czy przemęczenie. Dlatego należy jak najczęściej się relaksować, unikać czynników stresogennych, a przede wszystkim zdrowo się odżywiać. Włosy mogą wypadać również przez stres związany z porodem. Kondycję włosów mogą poprawić szampony z biotyną lub płukanki z pokrzywy, ale trzeba je stosować regularnie. Krzemionka, która znajduje się w pokrzywie, sprawia, że włosy są odżywione, a cebulki wzmocnione.
Tych zabiegów lepiej unikać w ciąży
Słyszy się opinie, że w czasie ciąży lepiej unikać keratynowego prostowania włosów. Jest to zabieg pielęgnacyjny, więc włosy mogą odzyskać blask. Jednak substancje stosowane przez fryzjerów zawierają produkty o charakterze drażniącym, co może negatywnie wpłynąć na przyszłą mamę, mimo że poprawią kondycję włosów i dodadzą im witalności.
Kolejnym zabiegiem, którego warto zaniechać podczas ciąży jest farbowanie włosów. Opary z farb mogą być silnie drażniące, a kobieta w tym wyjątkowym czasie jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju zapachy, zwłaszcza te silne. Jeśli już przyszła mama zdecyduje się na koloryzację, najpierw należy przeprowadzić próbę uczuleniową i zwrócić uwagę, czy stosowane kosmetyki nie posiadają amoniaku. Warto też zrezygnować z rozjaśniania włosów, bo taki zabieg może je znacząco osłabić, przez co będą jeszcze mocniej wypadały.