Spis treści
- Preparat przeciw rozstępom: dlaczego warto stosować?
- Preparat do pielęgnacji biustu w ciąży
- Kosmetyki w ciąży: preparat zapobiegający przebarwieniom
- Czy w ciąży można stosować antyperspirant?
- Nawilżanie skóry podczas ciąży
- Kosmetyki w ciąży: jak ukryć zmiany na skórze w ciąży?
- Czy w ciąży można używać kremów do depilacji?
- Obrzęki na nogach w trakcie ciąży
Zapewne zastanawiasz się, które kosmetyki w ciąży powinnaś stosować? Musisz wiedzieć, że podczas ciąży twoja cera prawdopodobnie się zmieni. Jak bardzo, to się dopiero okaże, bo w tym przypadku nie obowiązują żadne reguły. Być może będziesz musiała zmienić krem do twarzy na taki do cery bardzo wrażliwej, być może będziesz narzekała na nadmierną suchość, porozszerzane naczynka albo krostki przypominające trądzik. Ale równie dobrze cera może zostać dokładnie taka sama jak przed ciążą. Jak będzie w twoim przypadku, to się dopiero okaże, dlatego nie kupuj na zapas żadnego kremu do twarzy. Są jednak kosmetyki, które po prostu warto mieć, bo w okresie ciąży bardzo się przydają.
Preparat przeciw rozstępom: dlaczego warto stosować?
Kosmetyki na rozstepy wzmacniają włókna kolagenu i elastyny, przez co uelastyczniają skórę i zwiększają jej zdolność do obrony przed rozciąganiem. Dzięki stosowaniu preparatu na rozstepy maleje (ale nie znika zupełnie!) ryzyko, że w ciąży pojawią się rozstępy. Szukając kremu, zwracaj uwagę na jego skład i działanie. Składniki są bardzo różne i zależą od producenta. Nie obawiaj się, że niektóre kompleksy są skuteczne, a inne nie mają na skórę żadnego wpływu – by trafiły do receptury preparatu, ich działanie musi być udowodnione licznymi badaniami. Chodzi bardziej o to, by kosmetyk nie tylko zapobiegał rozstępom, ale także zmniejszał te, które już się pojawiły. Koniecznie sprawdź też, jak pachnie. Przyszłe mamy mają bardzo wyczulone nosy, dlatego im bardziej dyskretny zapach, tym stosowanie produktu będzie przyjemniejsze. Najbezpieczniejsze dla przyszłych mam są kosmetyki z linii dedykowanych kobietom w ciąży. By krem był skuteczny, trzeba nakładać go dwa razy dziennie, wmasowując zdecydowanymi, kolistymi ruchami w miejsca narażone na rozstępy (brzuch masujemy delikatniej).
Preparat do pielęgnacji biustu w ciąży
Potrzebny, jeśli chcesz, by po ciąży piersi szybciej wróciły do poprzedniego wyglądu. Tak jak w przypadku preparatu przeciw rozstępom, nie ma niestety stuprocentowej gwarancji, że zadziała. Po co go więc stosować? Bo regularne wmasowywanie kosmetyku w skórę biustu zmniejsza ryzyko, że skóra na piersiach mocno się rozciągnie, pojawią się rozstępy, a piersi spłaszczą się. Przyszłym mamom piersi bowiem powiększają się, czasem nawet o dwa rozmiary. Dzieje się tak dlatego, że znajdujące się w nich gruczoły mleczne już niemal od początku ciąży przygotowują się do pracy, poza tym piersi składają się głównie z tkanki tłuszczowej, której w tym okresie przybywa. Ten rosnący ciężar skóra wytrzymuje tylko do pewnego momentu – dłużej, jeśli jest dobrze nawilżona i ujędrniona. Dlatego właśnie warto dwa razy dziennie wcierać krem do biustu, który ją uelastyczni i wzmocni. Warto szukać kremów, które zawierają nie tylko składniki nawilżające, ale też łagodzące ból obrzmiałych piersi (np. wyciąg z nagietka lekarskiego). Nakładając krem, bądź delikatna. Staraj się omijać brodawki sutkowe, ponieważ ich stymulacja powoduje wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu wywołującego skurcze macicy.
Kosmetyki w ciąży: preparat zapobiegający przebarwieniom
Kosmetyk taki musi mieć w swoim składzie filtr przeciwsłoneczny o wysokim faktorze ochronnym (najlepiej SPF 30 albo więcej). Może to być krem do twarzy z linii zapobiegającej przebarwieniom, fluid do makijażu, puder, kosmetyk do opalania – ważne tylko, by zawarty w nim filtr był fotostabilny, czyli miał zdolność utrzymywania swoich właściwości przez dłuższy czas (by kosmetyku nie trzeba było ponownie nakładać co godzinę). Czemu w ciąży jest niezbędny? W tym okresie pod wpływem hormonów zwiększa się skłonność skóry do powstawania przebarwień. Nie każda ciężarna je ma, ale ze statystyk dermatologów wynika, że narzeka na nie średnio co czwarta przyszła mama. Brunatne plamy najczęściej lokują się na twarzy i mogą mieć różną postać: od niewielkich plamek po rozległe, rozłożone symetrycznie po obu stronach twarzy plamy (tak zwana maska ciążowa). Ponieważ przebarwienia powstają po dłuższym kontakcie skóry z promieniowaniem ultrafioletowym, kosmetyk warto nakładać, gdy planujesz dłuższy pobyt na dworze, a także jeśli w pracy masz świetlówki emitujące promieniowanie UV.
>> Akcesoria dla przyszłej mamy, które pomogą jej przetrwać ciążę
Czy w ciąży można stosować antyperspirant?
Nawet trzeba! Wiele przyszłych mam intensywnie się poci, na co wpływ mają zarówno hormony, jak i większa masa ciała. Antyperspiranty działają na różne sposoby – niektóre na pewien czas hamują pracę gruczołów wydzielających pot (np. etanol), inne zamykają ujście przewodów potowych (takie działanie mają m.in. sole glinu). W ciąży antyperspirant można stosować bez obaw, lepiej jednak wybrać taki bez alkoholu, by uniknąć nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry pod pachami.
Nawilżanie skóry podczas ciąży
Skóra w trakcie ciąży może przesuszać, bo hormony spowalniają pracę gruczołów łojowych, osłabiając barierę hydrolipidową naskórka. Warto więc dwa razy dziennie nakładać balsam nawilżający, zwłaszcza na te miejsca, w które nie wmasowujesz kremu przeciw rozstępom, a które najszybciej się wysuszają: kolana, łokcie, przedramiona, tył ud. Przy wyborze preparatu kieruj się nie tylko jego skutecznością (o radę w wyborze możesz poprosić choćby forumowiczki na www.mjakmama24.pl), ale też zapachem.
Kosmetyki w ciąży: jak ukryć zmiany na skórze w ciąży?
Na pewno przydatny będzie korektor. Przyda się, jeśli na skórze zauważysz pajączki, przebarwienia, krostki czy opuchliznę pod oczami. Kosmetyk dobiera się do problemu, jaki ma ukryć. Sinawe cienie pod oczami ukryjesz korektorem w odcieniu piasku, krostki albo pajączki zaś zielonym, który neutralizuje zaczerwienienia skóry. Niewielkie przebarwienia można zamaskować korektorem o ton jaśniejszym od odcienia skóry.
>> Skóra i paznokcie w ciąży: Jakich kosmetyków nie używać w pierwszym trymestrze ciąży?
Czy w ciąży można używać kremów do depilacji?
Krem albo pianka może ci się przydać, nawet jeśli do tej pory stosowałaś depilację mechaniczną. W ciąży jest ona odradzana ze względu na ból, jaki towarzyszy wyrywaniu włosków. Ale pianki, kremy, żele do depilacji jak najbardziej można stosować. Wybieraj takie do skóry wrażliwej i dopasuj rodzaj preparatu do miejsca, jakie chcesz wydepilować – inne przeznaczone są do nóg, inne do pach i okolic bikini, jeszcze innymi w razie potrzeby usuniesz wąsik nad górną wargą.
Obrzęki na nogach w trakcie ciąży
W II i III trymestrze ciąży mogą dokuczać ci obrzęki stóp i łydek, co ma m.in. związek z większą ilością płynów krążących w organizmie. W takiej sytuacji przyda się preparat chłodzący, zmniejszający obrzęki – żel, spray albo krem. Kosmetyki tego typu z reguły zawierają mentol, który daje uczucie natychmiastowego chłodu, ale też zmniejsza opuchliznę. Warto wcierać go w skórę kilka razy dziennie – profilaktycznie rano przed wyjściem z domu i za każdym razem, kiedy poczujesz, że nogi są opuchnięte. Kosmetyk można nakładać również przez cienkie rajstopy.
miesięcznik "M jak mama"