Czy chodzenie w ciąży na basen jest korzystne?

2013-06-17 13:51

Pływanie w ciąży odciąża zmęczony kręgosłup, a jednocześnie pozwala zwiększyć wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku. Zapewnia też wspaniały trening dla układu naczyniowego. W wodzie czujesz się znacznie lżejsza, odprężona, a mięśnie pracują. Podczas pływania stawy są bezpieczne, mimo że w ciąży w wyniku działania hormonów rozluźniają się ich więzadła, by podczas porodu mogły się rozszerzyć kości miednicy.

Pływanie w ciąży

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Pływanie w ciąży: gimnastyka w wodzie
  2. Kąpiel w ciąży
  3. Pływanie w ciąży: gdzie bezpieczniej pływać w ciąży - na basenie czy w jeziorze?
  4. Pływanie w ciąży: przydatne akcesoria na basen

Ćwiczenia w ciąży są najlepszym sposobem na zachowanie formy. Szczególnie polecane jest pływanie w ciąży. W pierwszych miesiącach ciąży najlepiej sprawdza się pływanie żabką, później najwygodniej jest na plecach. Wystarczy też po prostu poleżeć w wodzie. Na basenie możesz bezpiecznie poćwiczyć kontrolę oddechu i utrzymywanie równowagi. Z pływania niezwykle zadowolone jest maleństwo. Już 10-tygodniowy płód orientuje się, co dzieje się z mamą. I denerwuje się, gdy np. biegniesz do autobusu, a uspokaja, gdy zanurzasz się w wodzie.

>> Siłownia w ciąży: jakie ćwiczenia może wykonywać przyszła mama?

Jeśli będziesz regularnie pływać trzy razy w tygodniu (do momentu odczuwania dyskomfortu, zmęczenia), czeka cię łagodniejszy poród. U kobiet wysportowanych łatwiej bowiem rozwiera się szyjka macicy, a skurcze parte są mniej bolesne. Łatwiej też przebiega u nich połóg, szybciej wracają do dobrej formy i rzadziej popadają w depresję poporodową. A w następstwie lepszego ukrwienia gruczołów piersiowych laktacja zie utrzymuje się u nich dłużej niż u kobiet, które ze sportem są na bakier.

Dobrze wiedzieć

Pływanie nie dla wszystkich ciężarnychZanim skorzystasz z uroków pływalni lub zanurzysz się we własnej wannie, porozmawiaj z ginekologiem, czy możesz to robić. Najważniejsze przeciwwskazania to:

  • krwawienia podczas ciąży
  • nadciśnienie
  • cukrzyca
  • niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia
  • zapalenie nerek w ciąży lub choroba nerek przed ciążą
  • wszelkie infekcje
  • problemy rozwojowe płodu
  • ciąża wysokiego ryzyka.

Pływanie w ciąży: gimnastyka w wodzie

Nie musisz jednak wcale pływać, by docenić zalety wody. Gimnastyka w wodzie dla pań, które nie umieją pływać lub nie mają na to ochoty, działa równie kojąco i rozwijająco. Wiele pływalni organizuje dla ciężarnych specjalne zajęcia z aquaaerobiku. W grupie poczujesz się raźniej, a instruktor przygotuje specjalny zestaw ćwiczeń (wykorzystujący elementy tradycyjnej gimnastyki i pilatesu), inny dla każdego trymestru ciąży.

>> Taniec brzucha w ciąży: czy taniec brzucha jest bezpieczny w ciąży? [GALERIA ZDJĘĆ]

Zajęcia mogą odbywać się na płytkiej wodzie – wówczas czujesz się pewnie dzięki oparciu nóg o podłoże – lub na głębszej – wtedy otrzymasz specjalne akcesoria poprawiające równowagę (np. piankowe „makarony”).  Ceny za zajęcia (45 minut) wahają się od 20 do 50 zł. Samodzielnie, bez obaw, na każdym etapie ciąży, możesz w wodzie spacerować, wykonywać dowolne ruchy rękami i skręty tułowia, grać w dmuchaną piłkę, robić „rowerek”, trzymając się brzegu basenu czy deski.  Dobrze jednak, byś na pływalnię nie wybierała się sama – w towarzystwie zawsze przyjemniej i bezpieczniej.

>> >> Ćwiczenia na bóle pleców, karku, szyi i miednicy. Jak możesz ćwiczyć w 3 trymestrze ciąży? [Propozycje ćwiczeń]

Kąpiel w ciąży

Także w niej możesz szukać odprężenia, ale pod pewnymi warunkami. Czas kąpieli nie powinien przekraczać kwadransa, a temperatura wody nie może być wyższa niż 36ºC. Nie zapomnij o macie antypoślizgowej i pozostawieniu otwartych drzwi (dobrze, żeby ktoś był w domu, gdy się kąpiesz). By się odświeżyć, lepiej bierz prysznic – nawet 2–3 razy dziennie, zwłaszcza w upały. Kieruj na piersi mocny strumień letniej i chłodnej wody, bo to pomaga wzmocnić ich tkankę. Pamiętaj o stosowaniu po kąpieli łagodnych kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

>> KĄPIEL W CIĄŻY: czy gorąca kąpiel i hydromasaż w ciąży są dozwolone?

Pływanie w ciąży: gdzie bezpieczniej pływać w ciąży - na basenie czy w jeziorze?

Jeśli jednak decydujesz się na większy zbiornik, najbezpieczniejsza będziesz na basenie. Wprawdzie rzeki, jeziora i morze podlegają kontroli czystości, jednak łatwiej w nich o zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, sinice), a w dodatku temperatura wody bywa bardzo niska lub zmienna. Tymczasem szok termiczny nie służy nikomu, a co dopiero przyszłej mamie i jej dzidziusiowi. Nie zapominaj też, że nie dla ciebie intensywne opalanie. Na pewno nie zaszkodzi ci brodzenie w wodzie do kolan. Możliwe też, że będziesz mogła skorzystać z uroków pływania w Bałtyku czy na Mazurach (wyłącznie na strzeżonych kąpieliskach!), jednak przedtem koniecznie zasięgnij rady swojego lekarza. Na podstawie wyników twoich badań oceni, czy jesteś w odpowiedniej formie, by podjąć takie wyzwanie.

>> Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej pomogą przygotować ciało do ciąży i wrócić do formy po porodzie

Pływanie w ciąży: przydatne akcesoria na basen

Bądź piękna na pływalni! Dzisiaj dama z brzuszkiem nie wzbudza już niezdrowej sensacji, chyba że zamiast kostiumu jest obleczona w nieestetyczną bieliznę albo ma zbyt mały strój, z którego wylewa się obfity biust. Specjalne kostiumy kąpielowe dla ciężarnych zazwyczaj są jednoczęściowe lub dwuczęściowe z koszulką zamiast stanika. Wykonane powinny być z rozciągliwego materiału (przecież ciągle „rośniesz”), np. z domieszką lycry. Wewnątrz powinna znajdować się warstwa tkaniny naturalnej (np. bawełny) i dodatkowe wkładki, chroniące przed wydzieliną wydostającą się z piersi i pochwy. Za strój dobrej jakości trzeba zapłacić od 120 zł wzwyż. Nie zapomnij o klapkach, które uchronią cię przed poślizgiem i grzybicą, oraz preparatem przeciwgrzybiczym do stóp. Upewnij się, że jest bezpieczny dla kobiet w ciąży – bez obaw możesz np. stosować środki na bazie olejku z drzewa herbacianego (cena: ok. 12 zł). Pamiętaj o zabraniu kosmetyków, bo przed i po kąpieli trzeba wziąć prysznic. Miej koniecznie własny czepek. Sprawdź, jakie akcesoria do zabawy oferuje dana pływalnia. Możesz też wziąć ze sobą własną piankę czy piłkę.

miesięcznik "M jak mama"