Przyszła mamo, zadbaj o zęby! Na co zwrócić uwagę i jak dbać o zęby w okresie ciąży.

2020-07-24 13:52 Materiał sponsorowany

Okres ciąży kojarzony jest często z czasem, w którym nasze zęby są w szczególnym niebezpieczeństwie. Przyszłym mamom doskwierają różne dolegliwości jamy ustnej i uzębienia, jednak okazuje się, że sama ciąża nie ma niszczycielskiego wpływu na zęby, czy rozwój próchnicy. Pod warunkiem, że pamiętamy o jednym – o zęby musimy dbać, a chore zęby leczyć najlepiej przed lub na początku ciąży.

Pasta do zębów Biała perła
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Ach te hormony...
  2. Dieta w ciąży
  3. Szczotka i dobra pasta to podstawa

Bez dbałości o zęby na co dzień i leczenia na bieżąco pojawiających się ubytków, nie możemy marzyć o pięknym uśmiechu. Zmiany hormonalne w ciąży z pewnością dadzą o sobie znać. Ciąża nie musi jednak zepsuć nam zdrowego uśmiechu.

Ach te hormony...

Za problemy w obrębie jamy ustnej odpowiadają przede wszystkim hormony, których gospodarka ulega wyraźnemu zachwianiu. Następuje wtedy wzrost progesteronu, który często powoduje ciążowe zapalenie dziąseł. Dotyka on nawet 50% kobiet pomiędzy 2. a 8. miesiącem ciąży.

Ciążowe zapalenie dziąseł zaczyna się niewinnie. Na początku możemy zauważyć krwawienie w trakcie szczotkowania, które jest spowodowane przekrwieniem dziąseł. Nieleczone zapalenie może jednak prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, a nawet do rozpulchnienia. Wskutek tego niektóre kobiety w ciąży ograniczają szczotkowanie zębów, co tylko potęguje problem. Wystarczy dobrać szczoteczkę o odpowiedniej miękkości oraz skorzystać z pasty dla kobiet w ciąży. W tym kontekście warto rozważyć specjalistyczną pastę dla matek i kobiet karmiących piersią - Białą Perłę.

Pasta do zębów Biała perła
Autor: materiały prasowe

Dieta w ciąży

Nie za wszystkie problemy z uzębieniem w ciąży są jednak odpowiedzialne hormony. Kluczowa jest również dieta, która musi być jak najbardziej różnorodna i zdrowa. Kiedy spodziewamy się dziecka, niejednokrotnie towarzyszą nam słodkie zachcianki, podjadanie w nocy i picie słodkich napojów. Taka dieta sprzyja rozwojowi bakterii próchnicotwórczych. Tym bardziej, jeśli nie będziemy dostarczać odpowiedniej ilości takich składników jak fluor, magnez czy wapń. A sama chęć podjadania oraz zachcianki są efektem źle zbilansowanej diety, ubogiej w warzywa, owoce czy kasze. Dobra dieta oraz regularne posiłki likwidują praktycznie problem zachcianek i podjadania, a kobieta w ciąży czuje się silniejsza i zdrowsza.

Szczotka i dobra pasta to podstawa

Podstawą zdrowia zębów podczas ciąży jak zawsze jest profilaktyka. Regularnie i prawidłowo szczotkuj zęby oraz oczyszczaj przestrzenie między nimi nicią dentystyczną. Kobiety w ciąży powinny wybrać pastę do zębów, która sprosta ich ochronie w tym wyjątkowym czasie – takim produktem jest specjalistyczna pasta do zębów Biała Perła®: dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Można zadać pytanie, czy nie wystarczy jakąkolwiek pasta? Z jednej strony tak, jednak taka pasta, przez wysoką ścieralność będzie nadal podrażniać dziąsła. Z kolei dedykowana pasta ma skład opracowany specjalnie z myślą o specyficznych potrzebach kobiety ciężarnej podczas tych 9 miesięcy oraz po porodzie, zanim gospodarka hormonalna się ureguluje. Dlatego przeciwdziała zagrożeniom, na które kobieta w ciąży jest obecnie bardziej narażona. Pasta Biała Perła®:

  • regeneruje i nawilża dziąsła dzięki czemu redukuje krwawienie dziąseł,
  • chroni szkliwo, więc Twoje zęby są bardziej odporne,
  • zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej i powstawaniu ubytków,
  • pomaga utrzymać naturalne pH w ślinie.

Marka Biała Perła to polsko-słowacka firma o rodzinnym charakterze, która zaangażowała zespół specjalistów, tak aby dobrać możliwie najlepsze jakościowo składniki dla każdego z klientów. Dzięki temu powstał szereg specjalistycznych produktów, odpowiadających na różne potrzeby, zachęcamy do zapoznania się z ofertą marki na stronie https://bialaperla.com.pl