Ciąża a opalanie się – jak zabezpieczyć skórę i co zrobić, by pobyt dziecka na słońcu był bezpieczny?

2022-06-09 19:30 Materiał sponsorowany

Letnia aura i duża ilość słonecznych godzin w ciągu dnia zachęcają do kąpieli słonecznych. Jednak pewne grupy osób powinny korzystać ze słońca zachowując zwiększoną ostrożność - dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży oraz dzieci. Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać w ciąży ze słońca i jak ochronić skórę małego dziecka przed promieniowaniem UV.

Opalanie w ciąży – czy ciężarne kobiety mogą się opalać?
Autor: gettyimages

Spis treści

  1. Opalanie w ciąży – czy ciężarne kobiety mogą się opalać?
  2. Kąpiele słoneczne małych dzieci – czy dzieci mogą się opalać?
  3. Jak nakładać produkt z filtrem na dziecięcą skórę?

Niektórzy korzystają z kąpieli słonecznych podczas letnich miesięcy w Polsce, inni - czasami tylko w tym celu - wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Zdrowa, muśnięta słońcem skóra to marzenie każdej z nas. Czy przyszłe mamy powinny całkowicie zrezygnować z ekspozycji na słońce?

Opalanie w ciąży – czy ciężarne kobiety mogą się opalać?

Ciąża to bezapelacyjnie szczególny czas w życiu kobiety - nie tylko dlatego, że jest oczekiwaniem na przyjście na świat nowego członka rodziny. W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg procesów, które mogą powodować, że będzie ona bardziej podatna na występowanie pewnych problemów. Z tego powodu, opalanie w ciąży nie jest zalecane, ale to wcale nie znaczy, że przyszła mama musi zamknąć się w czterech ścianach. Przeciwnie, powinna korzystać z życia podczas słonecznych dni, ale rozsądnie - nie zapominając o fotoprotekcji. Na rynku dostępne są kosmetyki, które nie tylko zabezpieczą przed promieniowaniem UVA i UVB, ale mają też wiele innych zalet. Jednym z nich jest Bioderma Photoderm M SPF50+ krem tonujący na przebarwienia. Produkt nie tylko wyrównuje koloryt skóry, prowadzi do jej zmatowienia i chroni przed działaniem promieniowania słonecznego, ale zawiera także składniki mające wpływ na regulację procesu pigmentacji skóry. U kobiet ciężarnych jest to niezwykle ważne. W ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia produkcji estrogenów, które wraz z promieniowaniem słonecznym mogą ostatecznie prowadzić do zwiększenia produkcji melaniny w skórze. Grozi to powstawaniem różnorodnych przebarwień. Jednym z nich jest tzw. melasma, która zazwyczaj pojawia się w obrębie twarzy i przybiera postać plamistych, brązowawych zmian.

Bioderma Photoderm M SPF50+
Autor: materiały prasowe Link: Bioderma Photoderm M SPF50+

Przyszłe mamy nie muszą zatem uciekać przed słońcem, pod warunkiem, że będą pamiętać o stosowaniu odpowiednich preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi (filtr SPF 50+), unikaniu przebywania na słońcu pomiędzy godz. 11 a 15 (największe nasłonecznienie), a także noszeniu nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych.

Kąpiele słoneczne małych dzieci – czy dzieci mogą się opalać?

Dziewięć miesięcy ciąży mija szybko i gdy na świat przychodzi wyczekiwany maluch u rodziców pojawia się wiele nowych pytań – niektóre z nich dotyczą właśnie kąpieli słonecznych. I słusznie, ponieważ skóra małego dziecka wymaga szczególnej ochrony.

Niemowlęta i małe dzieci powinny być maksymalnie chronione przed słońcem – ich skóra jest bardzo delikatna i nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów chroniących ją przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Narażenie na promieniowanie słoneczne - nawet przez bardzo krótki czas - może skutkować wystąpieniem u małego dziecka oparzeń słonecznych. Dlatego w miesiącach wiosenno-letnich powinno się unikać spacerów z małymi dziećmi w godzinach pomiędzy 11 a 15, a jeśli dziecko przebywa w takim czasie poza domem, jego skóra powinna być zasłonięta i powinno ono pozostawać wraz z opiekunem w cieniu.

W przypadku większych dzieci najbezpieczniejsze jest korzystanie z kosmetyków dedykowanych dla danej grupy wiekowej. Nie powinno się aplikować na dziecięcą skórę produktów, które wcześniej stosowali ich rodzice. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skóra dziecka jest bardzo delikatna, w związku z czym do jej pielęgnacji używane powinny być produkty, które nie zawierają drażniących substancji. Ważne jest również to, jaką fotoprotekcję zapewnia dany krem do opalania – w przypadku najmłodszych należy korzystać z produktów z najwyższą ochroną (SPF 50+), najlepiej tych polecanych przez pediatrów, np. Photoderm KID Spray SPF 50+ marki Bioderma.

Bioderma Photoderm KID Spray SPF 50+
Autor: materiały prasowe Link: Photoderm KID Spray SPF 50+

Jak nakładać produkt z filtrem na dziecięcą skórę?

Dobry preparat z filtrem to podstawa, aby jednak skóra dziecka rzeczywiście była odpowiednio chroniona, niezbędna jest prawidłowa aplikacja kosmetyku. Gdy po nałożeniu u dziecka na skórze widoczne są białawe ślady po kremie, aplikację zazwyczaj można uznać za udaną. Nie należy podchodzić do aplikacji zbyt oszczędnie. Przyjmuje się, że na twarz i szyję krem powinien być nałożony w ilości odpowiadającej łyżeczce do herbaty, zaś w przypadku tułowia, pleców czy poszczególnych kończyn zaleca się aplikować ilość kremu odpowiadającą jednej łyżce stołowej. Jest to jednak kwestia indywidualna. Najważniejsze, by nie zostawić żadnej części ciała bez ochrony.

Ważne

Jedna aplikacja kremu do opalania nie wystarczy. Ochrania ona skórę przez około 2-3 godziny, w związku z czym na dłuższe spacery i na plażę mama powinna zabierać ze sobą kosmetyki do opalania, aby po odpowiednim czasie powtórzyć ich aplikację. Produkty z filtrem trzeba powtórnie nałożyć także po każdej kąpieli

Same kremy do opalania to jednak nie wszystko – aby zapewnić dziecku maksymalną ochronę przed słońcem, należy pamiętać również o nakryciu głowy czy wyposażeniu dziecka w okulary przeciwsłoneczne. Ostatnie z wymienionych, dzieci zazwyczaj noszą chętnie, warto jednak pamiętać o tym, by okulary były dobrej jakości – te zakupione na przyulicznym stoisku mogą stwarzać jedynie pozorną ochronę, dlatego  powinno się o tym pomyśleć wcześniej i dobrać okulary przeciwsłoneczne w specjalistycznym sklepie (np. salonie optycznym).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza