JOGA W CIĄŻY: zdrowy kręgosłup i nauka oddychania. 7 powodów, dla których warto ĆWICZYĆ JOGĘ

2019-05-29 11:47

Ćwiczenie jogi w ciąży może przynieść mamie i dziecku mnóstwo korzyści. Joga nie tylko uczy prawidłowego oddechu, pozwala się zrelaksować oraz odciążyć kręgosłup, ale również zwiększa przepływ krwi przez łożysko, przez co wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Zobaczcie, dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży!

Joga w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Joga w ciąży uczy prawidłowego oddechu, pozwala się zrelaksować oraz odciążyć kręgosłup, a także zwiększa przepływ krwi przez łożysko, przez co wpływa na prawidłowy rozwój płodu.

Spis treści

 1. Ulga dla kręgosłupa
 2. Sposób na rozstępy
 3. Nauka prawidłowego oddychania
 4. Relaks!
 5. Wsparcie dla nienarodzonego dziecka
 6. Przygotowanie do porodu
 7. Szybki powrót do formy po porodzie

Ciąża to czas wielkich zmian w organizmie i życiu kobiety. Warto dodać do nich jeszcze jedną i zacząć regularnie ćwiczyć jogę w ciąży. Nagroda może być olbrzymia - jeśli zmotywujecie się do aktywności fizycznej, nie tylko zadbacie o swoje ciała, ale również szybciej urodzicie zdrowe dzieciątko!

Poznaj zalety jogi w ciąży:

 1. Ulga dla kręgosłupa
 2. Sposób na rozstępy
 3. Nauka prawidłowego oddychania
 4. Relaks!
 5. Wsparcie dla nienarodzonego dziecka
 6. Przygotowanie do porodu
 7. Szybki powrót do formy po porodzie

- Praktyka jogi daje człowiekowi możliwość uniknięcia bólu, który może oczekiwać na niego w przyszłości. Dotyczy to zdrowia – fizycznego, fizjologicznego i psychicznego – zdrowia postrzeganego jako stanu ciała i ducha, i to stanu, nad którym sami pracujemy.

To kultywowanie zewnętrznej i wewnętrznej czystości – oznaczającej nie tylko prawidłowe ćwiczenie kończyn i narządów ciała, ale także właściwy dobór diety, odpoczynek i w konsekwencji fizyczną i psychiczną równowagę.

Wynikiem praktykowania tej czystości staje się harmonia – ciała, umysłu i ducha, i to właśnie ona staje się gwarantem naszego zdrowia - mówi Agata Skowiera, instruktor hatha jogi, tai chi i qigong.

Czytaj:

Najlepsze pozycje jogi dla ciężarnych

Ćwiczenia w ciąży - jak ćwiczyć w ciąży

Ulga dla kręgosłupa

Za ćwiczenie jogi w ciąży wasze ciało będzie wam dozgonnie wdzięczne. Joga znakomicie wzmacnia mięśnie kręgosłupa, tak mocno obciążone w czasie ciąży. Pozwala wyeliminować bóle krzyża, na które w ostatnim trymestrze uskarża się większość ciężarnych kobiet oraz doskonale rozciąga.

Sposób na rozstępy

W czasie ćwiczenia jogi w ciąży, wzmacniają się wszystkie mięśnie. A mocne mięśnie oznaczają elastyczną i jędrną skórę bez rozstępów! Żaden krem ani maść nie przyniosą takich efektów jak regularne trenowanie mięśni. Jeśli więc chciałabyś z dumą pokazywać się w bikini po porodzie, ćwicz jogę!

Nauka prawidłowego oddychania

Joga to zajęcia bardzo spokojne, opierające się na treningu oddechowym. To bardzo ważne dla przyszłych mam, które siłę spokojnego oddechu docenią dopiero na sali porodowej.

Oddychanie jest ściśle powiązane z rytmem skurczów - prawidłowe wdechy i wydechy mogą usprawnić poród i zmniejszyć dolegliwości bólowe!

Ćwiczenie jogi w ciąży pozwoli Ci wypracować skuteczne techniki oddechowe, za co będziesz wdzięczna już w pierwszej fazie porodu.

Relaks!

Prawidłowo wykonywane ćwiczenia jogi uspokajają i pozwalają się zrelaksować - a to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, które czekają trudy porodu. Jeśli będziesz zrelaksowana, łatwiej zniesiesz trudy ostatnich tygodni ciąży i przestaniesz się obawiać porodu. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Wsparcie dla nienarodzonego dziecka

Ćwicząc jogę w ciąży, usprawniasz swój układ krążeniowy. Ma to olbrzymi wpływ na dziecko - w trakcie ćwiczeń krew sprawniej przepływa przez macicę i łożysko, co wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Joga pozwala wyeliminować również takie problemy jak przenoszenie ciąży czy przedwczesny poród!

Czytaj: Co to jest łożysko? Sprawdź, jaka jest jego budowa i funkcje?

Przygotowanie do porodu

Poród jest dla organizmu kobiety ogromnym wyzwaniem. Opanowanie technik oddechowych i umiejętności zrelaksowania się pomaga łatwiej przez niego przejść. Jeśli mama ćwiczyła jogę w ciąży i ma wytrenowane mięśnie, może szybciej urodzić dziecko niż kobiety, które nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej.

Czytaj:

Joga w ciąży: sposób na poród bez bólu

Ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży ułatwiają poród

Szybki powrót do formy po porodzie

To plus, który docenicie już po przyjściu na świat maluszka. Pamiętajcie, że mięśnie mają pamięć, jeśli więc będziecie regularnie trenować, już po pierwszych ćwiczeniach w połogu zobaczycie efekty! Ćwicząc jogę, szybciej wrócicie do dawnej sylwetki!

Czytaj: Powrót do formy po porodzie - jak przebiega po cesarce, a jak porodzie naturalnym?

Sprawdź, czy twój kręgosłup jest w dobrej formie

Pytanie 1 z 11
Jesteś w ciąży, ale nadal jesteś czynna zawodowo i towarzysko