Bezpieczna SUPLEMENTACJA w ciąży

2014-05-27 17:38

Na rynku jest mnóstwo preparatów witaminowo-mineralnych przeznaczonych dla kobiet w ciąży i sprzedawanych bez recepty. Jak kupować i stosować suplementy w ciąży, by sobie nie zaszkodzić?

Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby
Autor: _photos.com|photos.com Gorączka w ciąży: jak zbijać gorączkę w ciąży - leki i domowe sposoby

Spis treści

 1. Wszelkie suplementy kupuj wyłącznie w aptekach
 2. Komu grozi niedobór witamin
 3. Przed zastosowaniem suplementu w ciąży zawsze dokładnie przeczytaj ulotkę i sprawdź termin ważności
 4. Preparaty wielowitaminowe stosuj tylko po konsultacji z lekarzem
 5. Jeśli lekarz zaleci ci przyjmowanie witamin, poproś go o to, aby wymienił konkretny preparat
 6. Kwas foliowy przyjmuj od razu, gdy tylko zaczniesz podejrzewać ciążę, nawet bez konsultacji z lekarzem
 7. Zapamiętaj, które składniki odżywcze są najważniejsze i powinna je przyjmować każda kobieta w ciąży
 8. To powinna przyjmować każda ciężarna
 9. Zwróć szczególną uwagę na witaminę D
 10. O przyjmowaniu preparatów z żelazem decyduje lekarz prowadzący ciążę

Przyszłe mamy mają prawo czuć się zagubione: wiedzą, że w ciąży potrzebują więcej witamin i minerałów, ale czy każda ciężarna potrzebuje suplementów? Zastanawiają się na forach, który preparat wybrać. Ale już rzadko kiedy maja wątpliwości, czy suplementy w ciąży można stosować na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Bo skoro są bez recepty... Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak bezpiecznie korzystać z suplementów w ciąży.

Wszelkie suplementy kupuj wyłącznie w aptekach

Mogą to być również sprawdzone apteki internetowe, ale w żadnym wypadku źródłem pochodzenia suplementów nie mogą być inne sklepy, portale aukcyjne czy jakieś stoiska na bazarku. Tylko licencjonowana, legalnie działająca apteka gwarantuje, że preparat jest nieprzeterminowany, a jego zawartość zgadza się z tym, co jest napisane na opakowaniu.

Dobrze wiedzieć

Komu grozi niedobór witamin

Preparaty wielowitaminowe są wskazane szczególnie dla kobiet z grup ryzyka. Należą do nich:

 • ciężarne bardzo młode
 • z licznymi ciążami następującymi po sobie w krótkich odstępach czasu
 • przyszłe mamy ze środowisk zaniedbanych społecznie
 • z przewlekłymi schorzeniami, które powodują ograniczenie wchłaniania
 • z niedoborem masy ciała
 • stosujące specyficzne diety (wegetarianki, weganki).

Przed zastosowaniem suplementu w ciąży zawsze dokładnie przeczytaj ulotkę i sprawdź termin ważności

Chociaż preparaty kupowane w aptece nie powinny być przeterminowane, zawsze lepiej dmuchać na zimne i sprawdzić datę ważności. Koniecznie powinnaś też przeczytać ulotkę, aby wiedzieć, jak stosować dany suplement: w jakiej ilości, ile razy dziennie, czy zażycie powinno być powiązane z posiłkiem itd. Stosuj się ściśle do wszystkich wymienionych w ulotce zaleceń typu: nie rozgryzaj tabletek, popijaj je czystą wodą, przechowuj preparat w temperaturze pokojowej, chroń przed słońcem.

Preparaty wielowitaminowe stosuj tylko po konsultacji z lekarzem

Nie każda ciężarna potrzebuje wieloskładnikowych preparatów z witaminami i minerałami. Kobieta, która stosuje bogatą, różnorodną dietę i ma dobre wyniki badań – nie powinna stosować preparatów wielowitaminowych, które mają po kilkanaście czy więcej składników. To nie tylko niepotrzebne, ale może przynieść wręcz negatywne skutki: przedawkowanie witamin albo nadmierny przyrost masy dziecka. Udowodniono bowiem, że duże dawki witamin, stosowane od początku ciąży, mają związek z porodami dzieci o wadze urodzeniowej powyżej 4 kg. Poza tym wiele składników suplementów wchodzi w reakcje z pokarmami i innymi lekami, co może nieść ze sobą zagrożenie dla zdrowia.

Jeśli lekarz zaleci ci przyjmowanie witamin, poproś go o to, aby wymienił konkretny preparat

Byłoby idealnie, gdyby lekarz zaproponował od razu produkt, który dobrze zna i poleca. Oczywiście, możesz i na własną rękę kupić witaminy, ale trzeba dobrze rozważyć, czy to konieczne (może warto skonsultować sprawę z innym lekarzem). Wybierając sama preparat wielowitaminowy, stosuj zawsze tylko jeden preparat jednocześnie.

miesięcznik "M jak mama"

Kwas foliowy przyjmuj od razu, gdy tylko zaczniesz podejrzewać ciążę, nawet bez konsultacji z lekarzem

To jedyny wyjątek od reguły, że suplementację trzeba uzgodnić z lekarzem. Korzyści z przyjmowania kwasu foliowego są tak duże, a ryzyko przedawkowania tak małe, że nie można z tym zwlekać. Zacznij więc przyjmować tę witaminę od razu, gdy tylko zorientujesz się, że jesteś w ciąży – w standardowej dawce 0,4 mg dziennie.

Zapamiętaj, które składniki odżywcze są najważniejsze i powinna je przyjmować każda kobieta w ciąży

Jest kilka składników odżywczych o udowodnionym naukowo pozytywnym wpływie na ciążę, które powinny przyjmować wszystkie kobiety w ciąży. Są to: kwas foliowy, kwas tłuszczowy DHA (jeden z kwasów omega-3), witamina D oraz jod. O ich suplementacji powinien ci powiedzieć lekarz prowadzący ciążę, zalecając preparat, który zawiera je w odpowiednich dawkach (zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego). Przy kupnie preparatu nie jest więc najważniejsze, że zawiera on np. ponad 20 witamin i pierwiastków. Znacznie ważniejsze jest to, czy są w nim te cztery wymienione składniki i w takich dawkach jak należy (patrz – ramka).

Dobrze wiedzieć

To powinna przyjmować każda ciężarna

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta w ciąży powinna przyjmować:

 • kwas foliowy – 0,4 mg dziennie do końca II trymestru
 • jod – 150–200 μg dziennie przez całą ciążę
 • kwas DHA – 200 mg dziennie, a w przypadku niskiego spożycia ryb – 500 mg dziennie przez całą ciążę
 • witamina D – 1500–2000 IU (37–50 μg) dziennie od II trymestru

(według: „Standardy medyczne”, „Pediatria” 5/2013).

Zwróć szczególną uwagę na witaminę D

Od ubiegłego roku zalecane są wyższe jej dawki dla kobiet ciężarnych: już nie 800–1000 IU, a 1500–2000 IU (37–50 μg) dziennie. Skład wielu preparatów nie został jeszcze zmodyfikowany, więc warto porozmawiać z lekarzem, czy powinnaś przyjmować witaminę D dodatkowo. Najlepiej będzie, jeśli lekarz skieruje cię na badanie poziomu witaminy D (a właściwie jej metabolitu 25(OH)D3) w surowicy krwi i w zależności od wyniku (oraz twojej masy ciała) dobierze dla ciebie dawkę suplementacji.

O przyjmowaniu preparatów z żelazem decyduje lekarz prowadzący ciążę

Choć niedobór żelaza jest w ciąży bardzo częsty, to nie stosuj suplementów żelaza na własną rękę. Decyzję o tym, czy powinnaś je przyjmować, musi podjąć lekarz – na podstawie wyników badania morfologii krwi. On wypisze ci receptę i określi dokładną dawkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza