Czym jest CIĄŻOREKSJA? Czy ODCHUDZANIE W CIĄŻY jest niebezpieczne dla dziecka? [FILM]

2014-06-09 13:05

Ciąża to szczególny czas, w którym życie kobiety zmienia się o 360 stopni. Niestety, coraz więcej młodych kobiet nie potrafi sobie poradzić z tym, jak szybko zmieniają się ich ciała i zaczynają odchudzać się w ciąży. Czy ciążoreksja jest niebezpieczną chorobą?

Odchudzanie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Pod koniec ciąży kobieta powinna dostarczyć 400-500 kalorii więcej niż normalnie. Tyle wystarczy, aby dobrze przygotować się do porodu.

Ciało w ciąży zmienia się szybko. Zaczyna rosnąć brzuszek, powiększa się pupa i uda, pojawiają się rozstępy, żylaki, puchną nogi, zmienia się cera, psują się zęby... Sporo tego, prawda? Wiele kobiet, widząc te zmiany, zaczyna wariować. Z Zachodu przywędrowała do nas moda na odchudzanie w ciąży. Kobiety próbują się odchudzić, żeby zatrzymać te zmiany, a działając w ten sposób, mogą jedynie zaszkodzić dziecku. - Kult ciała i presja, aby zawsze dobrze wyglądać, są teraz tak silne, że zanika istota tej ciąży, a więc przekazanie życia - mówi dietetyk Agata Ziemnicka-Łaska.

Bądź aktywna

Jeśli kobiety chcą się odchudzić w ciąży, powinny po prostu stosować racjonalną dietę i być aktywne fizycznie. - Kobieta w czasie ciąży musi dostarczyć tyle energii, żeby dziecko bez problemu mogło się rozwijać. To nie jest tak, że musi jeść za dwoje. Jest to wręcz bzdura - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Pod koniec ciąży kobieta powinna dostarczyć 400-500 kalorii więcej niż normalnie. Tyle wystarczy, aby dobrze przygotować się do porodu. Nie trzeba więc zjadać trzech obiadów i tony czekoladek, wystarczą dwa jogurty albo bogatsza sałatka.  - W ciąży kobieta powinna średnio przytyć 10-12 kg. Stojąc na wadze, będzie myślała, że przytyła, a tak naprawdę jej ciało będzie w takim samym miejscu jak przed ciążą. Na te 10 kg składają się płód, płyny ustrojowe, macica - wylicza ginekolog.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza