DIETA BOGATA W ŻELAZO. Niedobory ŻELAZA W CIĄŻY przyczyną porodu przedwczesnego?

2014-07-10 14:10

Kobiety w ciąży powinny stosować dietę bogatą w żelazo, ponieważ organizm mamy produkuje więcej czerwonych krwinek na potrzeby dziecka. Tymczasem z badań wynika, że co czwarta ciężarna nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Jakie są skutki niedoborów żelaza w ciąży?

Dieta bogata w żelazo
Autor: thinkstockphotos.com Niedobory żelaza w ciąży zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego oraz urodzenia dziecka o niskiej masie ciała.

25 procent kobiet cierpi na niedobory żelaza w ciąży. To dużo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków w ciąży. I jeszcze więcej, jeśli zauważymy, że dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza nie jest trudne - wystarczy stosować dietę bogatą w żelazo. Spore dawki zawierają prażone nasiona słonecznika i dyni, suszone morele, soja, korzeń pietruszki, ziemniaki, szpinak i jaja.

Tak jak w wypadku kwasów Omega-3, w przypadku niedoborów żelaza zalecana jest dodatkowa suplementacja. Szczególnie ważne jest to w drugim trymestrze ciąży, kiedy standardowo powinno się przyjmować 30 mg żelaza dziennie. Chyba że kobieta cierpi na niedobory - wtedy dawkę ustala ginekolog.

Dieta bogata w żelazo a niedobory

Niedobory żelaza w ciąży mają poważne konsekwencje. Przy niedokrwistości wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego oraz urodzenia dziecka o niskiej masie ciała. Po urodzeniu maluch może mieć problemy z układem immunologicznym, a w przyszłości z rozwojem intelektualnym.

- Udowodniono, że niedobory żelaza w pierwszych miesiącach życia dziecka przekładają się na jego późniejsze efekty rozwojowe w 8-10. roku życia. Te dzieci, u których żelazo było zapewnione w odpowiednich ilościach, szybciej się uczą, lepiej kojarzą, mają podstawy do sprawniejszego rozwoju intelektualnego. Dodatkowa suplementacja żelaza ma również wpływ na odporność dziecka – mówi biotechnolog i dyrektor ds. nauki i rozwoju firmy Sequoia, Agnieszka Pawłowska-Wypych.

Newseria
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza