Nadmiar białka w diecie ciężarnej może powodować schizofrenię u dziecka

2017-08-22 15:21

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowodzą, że nadmiar metioniny w diecie ciężarnej może powodować schizofrenię u dziecka. Metionina to niezbędny składnik naszej diety, występujący w wielu produktach, jednak kobiety w ciąży powinny unikać jego nadmiaru w diecie.

Jedzenie mięsa w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co to jest metionina
  2. Źródła metioniny
  3. Nadmiar metioniny w diecie a schizofrenia
  4. Niezbędne są dalsze badania

Co to jest metionina

Metionina to aminokwas, niezbędny dla naszego organizmu - bierze udział w procesach produkcji białka,a przy jej udziale wytwarzana jest w organizmie kreatyna (budulec włosa), cholina czy epinefryna. Odgrywa ważną rolę w procesie syntezy białek i karnityny oraz w biosyntezie tauryny i cysteiny. Bierze czynny udział w  transporcie i procesie wchłaniania cynku i selenu.

Źródła metioniny

Metionina nie jest wytwarzana przez organizm, więc należy ją dostarczyć wraz z pożywieniem. Bogatym źródłem metioniny są produkty białkowe: mięso, ryby i jaja. Znajdziemy ją także w orzechach brazylijskich i sezamie, zbożach, a także warzywach: strączkowych, brokułach, brukselce i szpinaku.

Nadmiar metioniny w diecie a schizofrenia

Jednak na metioninę trzeba uważać, zwłaszcza kobiety w ciąży powinny się wystrzegać jej nadmiaru, jeśli chcą, aby ich dziecko było zdrowe.. Amerykańscy naukowcy zauważyli, że podanie metioniny chorym na schizofrenię powoduje pogorszenie ich stanu. Przeprowadzili więc eksperymenty na myszach. Ciężarne samice otrzymały dawkę metioniny trzykrotnie przewyższającą standardowe dzienne spożycie tego składnika. Zauważono, że ich potomstwo przejawiało objawy, charakterystyczne dla schizofrenii: nadmierną aktywność, deficyty pamięci i upośledzenie relacji społecznych. Podanie chorym zwierzętom popularnych leków przeciwpsychotycznych znacznie poprawiało ich stan.

Niezbędne są dalsze badania

"Nasze badanie wskazuje na istotną rolę nadmiaru metioniny w diecie ciężarnej. Może wywierać długotrwały wpływ na funkcjonowanie potomstwa. To bardzo ekscytujący obszar badań, który mamy nadzieję będzie dalej odkrywany" - podsumowała współautorka badania Amal Alachkar.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza