Dieta niskotłuszczowa a ciąża. Czy w ciąży trzeba jeść tłuszcze?

2014-08-25 16:33

Czy stosując dietę niskotłuszczową bezpiecznie jest planowac ciążę. Czy taki sposób odżywiania nie wplynie negatywnie na rozwój dziecka? Coraz więcej kobiet rezygnuje z tłuszczy, myśląc, że to przez nie przybiera na wadze. Czy będąc na diecie niskotłuszczowej, mogą zajść w ciążę?

Dieta niskotłuszczowa
Autor: thinkstockphotos.com Dieta niskotłuszczowa może zachwiać gospodarką hormonalną organizmu.

Spis treści

  1. Dieta niskotłuszczowa może być zgubna
  2. Planowanie ciąży a dieta niskotłuszczowa
  3. Jeśli planujesz ciążę wzbogać swoją dietę w zdrowe tluszcze

Dieta niskotłuszczowa jest coraz modniejsza. Gotowanie na parze, spożywanie dużej ilości warzyw oraz sałatek to metody powszechnie wskazywane jako zdrowy sposób odżywiania. Ale wszystkie te potrawy są zdrowe, jeśli zawierają tłuszcze, tymczasem coraz więcej kobiet eliminuje tłuszcze z diety, myśląc, że to przez nie tyją.

>> Dieta w ciąży: mamo, dietę wegetariańską połącz z białkową

Dieta niskotłuszczowa może być zgubna

Jeśli w codziennym menu znajduje się mniej niż 60 g tłuszczu na dobę, w organizmie zaczyna chwiać się równowaga hormonalna. U kobiet objawia się to problemami z cyklem menstruacyjnym, cerą, rozdwajającymi się włosami czy paznokciami. Mogą wystąpić również kłopoty ze wzrokiem. Ciężko jest powiązać te objawy z brakiem tłuszczy w diecie - zazwyczaj kobiety wolą kupować kolejne suplementy diety, niż zastanowić się nad tym, co i jak jedzą.

>> Jak badania genetyczne pomagają w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych?

Brak odpowiedniej ilości tłuszczy może doprowadzić również do niedoborów innych składników mineralnych w organizmie - bez tłuszczy organizm nie jest w stanie przyswoić rozpuszczalnych w tłuszczach witamin.

Planowanie ciąży a dieta niskotłuszczowa

Jeśli kobieta planuje ciążę, powinna skupić się na dostarczaniu odpowiedniej ilości tłuszczy. Dzięki temu ureguluje swój cykl i uniknie zaburzeń hormonalnych. Stosując dietę bogatą w zdrowe tłuszcze roślinne, unikniesz również ewentualnych niedoborów u dziecka (zwłaszcza w pierwszym tygodniach ciąży, kiedy możesz jeszcze nie wiedzieć, że spodziewasz się dziecka). Tłuszcze odpowiadają za prawidłowy rozwój dziecka i są ważnym budulcem mózgu.

>> Dlaczego w ciąży trzeba spożywać tłuszcze?

Jeśli planujesz ciążę wzbogać swoją dietę w zdrowe tluszcze

Jeśli planujesz ciążę, powinnaś wprowadzić do swojej diety ryby. Należy je spożywać co najmniej 3 razy w tygodniu, ponieważ to doskonałe źródło kwasów Omega-3 oraz DHA. Zamiast masła, które można jeść, ale w ograniczonych ilościach, zacznij smarować pieczywo olejem kokosowym. Możesz go również dodawać do sałatek oraz na nim smażyć. Pamiętaj także o oliwie z oliwiek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza