Zdrowe zamienniki cukru: które będą najlepsze dla przyszłych mam?

2015-09-07 14:32

Ciąża to świetna okazja, aby zmienić dietę na zdrowszą. Warto zacząć od rezygnacji z cukru. Zobacz, czym możesz go zastąpić i jakie zdrowe zamienniki cukru są najbardziej odpowiednie dla przyszłych mam.

sol cukier w diecie dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Zdrowe zamienniki cukru to świetna alternatywa dla miłośniczek słodkości.

Naturalne upodobanie do słodkiego smaku wysysamy z mlekiem matki – dosłownie! Ten pierwszy pokarm zawiera cukier – laktozę – i dlatego słodki smak kojarzy nam się z czymś przyjemnym. Niestety, szukając słodkości, dorosły człowiek sięga zazwyczaj, zamiast po zdrowe zamienniki cukru, po produkty zawierające niemal wyłącznie sacharozę. Biały cukier, bo o nim mowa, można znaleźć wszędzie: w gazowanych napojach, wodach smakowych, słodyczach, gotowych daniach, gumach do żucia, a nawet w... tabletkach przeciwbólowych! W efekcie spożywamy go kilkakrotnie więcej, niż powinniśmy.

>>Przeczytaj również, w których produktach dla dzieci czai się cukier!>>

Dopuszczalna dzienna norma spożycia cukru dla kobiet wynosi ok. 5 łyżeczek – to mniej niż zawiera jedna puszka gazowanego napoju! Odkładający się w organizmie nadmiar cukru jest - obok tłuszczu - głównym sprawcą otyłości. Udowodniono również wpływ sacharozy na powstawanie próchnicy, miażdżycy, na zakwaszenie organizmu oraz wiele innych dolegliwości. W trosce o zdrowie i figurę warto więc zrezygnować z białego cukru, a przynajmniej go unikać, i postawić na zdrowe zamienniki cukru. Zwłaszcza teraz, gdy spodziewasz się dziecka i powinnaś odżywiać się zdrowo także ze względu na nie.

>>Dowiedz się również, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka!>>

Zdrowe zamienniki cukru w ciąży

Jeśli jednak masz ochotę wypić słodzoną herbatę lub zjeść domowe ciasto – nie musisz sobie odmawiać. Możesz sięgnąć po stewię, melasę, miód, ksylitol czy inne naturalne słodziki. Będzie nie mniej słodko, a w dodatku znacznie bardziej zdrowo. Wymienione produkty można kupić w stacjonarnych lub internetowych sklepach ze zdrową żywnością, a coraz częściej także w zwykłych marketach. Co najważniejsze – są one bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dla dzieci.

Więcej informacji o każdym z wymienionych zdrowych zamienników cukru znajdziesz w najnowszym numerze „M jak Mama” (10/2015).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza