„Dałam synowi na imię... i dzieci się z niego śmieją”. To niszowe dziś imię nosi ważny polityk

2023-11-22 15:40

Na jednej z internetowych grup dyskusyjnych jedna z mam ze smutkiem przyznała, że imię jakie wybrała swojemu synkowi stało się obiektem drwin. Co dziwi najbardziej w całej tej sytuacji – to dobrze znane w Polsce, tradycyjne imię, które nosi wiele sławnych osób.

„Dałam synowi na imię... i dzieci się z niego śmieją”. To niszowe dziś imię nosi ważny polityk
Autor: Getty images „Dałam synowi na imię... i dzieci się z niego śmieją”. To niszowe dziś imię nosi ważny polityk

W tym najważniejsza osoba w państwie – nasz prezydent Andrzej Duda. Imię Andrzej bo o nim oczywiście mowa to wbrew pozorom bardzo popularne imię w naszym kraju, ale raczej wśród starszego pokolenia. W aktualnej bazie PESEL widnieje aż 411638 panów, którzy noszą je jako pierwsze. W ostatnich latach imię to wybierane jest znacznie rzadziej. Jego popularność utrzymuje się obecnie na poziomie około 200 nadań rocznie. I tak w 2022 roku nadano je 170 razy, w 2021 – 186, w 2020 – 184, a rok wcześniej rekordowo 249 razy.

Wydawałoby się więc, że to tradycyjne imię, choć ostatnio należy do rzadkich, jest cały czas obecne w naszym społeczeństwie i nie powinno nikogo dziwić, czy wręcz śmieszyć. Przeczą jednak temu wypowiedzi na wspomnianym forum.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Imię Andrzej nie podoba się wielu. „Jest jak Janusz”

Pod wpisem rozgoryczonej mamy małego Andrzejka pojawiło się wiele opinii na temat tego imienia. Wiele z nich było bardzo krytycznych. Internauci nawet radzili kobiecie, by zmieniła dziecku imię na inne.

„Andrzej to teraz coś takiego jak Janusz. Imię zrobiło się obciachowe. Używaj drugiego albo zmień na inne także w dokumentach (po jakimś czasie stałego używania)” – pisali.

Jednak większość głosów w całej dyskusji było uspakajających. Wiele osób prosiło młodą mamę, by nie brała sobie tego do serca i nie wdawała się w dyskusję, z ludźmi którzy zachowują się w ten sposób. Podkreśli przy tym, że imię Andrzej jest neutrale.

„Andrzej to bardzo ładne, klasyczne imię. Nie rozumiem, dlaczego ktoś miałby się z niego śmiać. A ile syn ma lat? Ja mam córkę Kasię - 5-letnią, imię wśród dzieci też teraz raczej sporadycznie nadawane, ale nie słyszałam nigdy, żeby ktoś się śmiał. Przeciwnie, wiele dzieci reaguje bardzo pozytywnie ("moja mama/ciocia tak ma na imię"). Może po prostu chłopcy sobie dokuczają, każdy każdemu, a ty za bardzo zwracasz na to uwagę?”.

„Nie rozumiem czemu jest wyśmiewanie. Nie żeby mi się podobało, bo mam inny gust, ale to raczej z tych normalnych starych imion” – pisali.

Jędrzej - lepsza wersja Andrzeja

Przy okazji całej dyskusji padła bardzo ciekawa propozycja imienia, które zdaniem internautów jest nieco nowocześniejszą wersją imienia Andrzej.

„Wolę o wiele bardziej formę Jędrzej. Andrzej zbyt oklepane” – rzucił ktoś, szybko znajdując poparcie w grupie:

„Właśnie to samo chciałam napisać. Jędrzej brzmi ślicznie, Andrzej - przeciętnie, choć nie jest to brzydkie imię”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza