Dla jednych piękne, dla innych koszmarne. Nazwano tak jedynie 182 chłopców

2023-11-02 14:13

To imię zdecydowanie nie ma szans na podium jeśli chodzi o najpopularniejsze w swojej kategorii. Jednak za sprawą popularnej powieści powoli zyskuje uznanie.

Dla jednych piękne, dla innych koszmarne. Nazwano tak jedynie 182 chłopców
Autor: Getty Images Dla jednych piękne, dla innych koszmarne. Nazwano tak jedynie 182 chłopców

To, co dla jednych jest piękne, dla drugich może być szpetne. Tak właśnie jest z imionami, bo ilu rodziców tyle gustów. Często nawet w małżeństwie trudno dojść do porozumienia wybierając imię dla dziecka, a co dopiero liczyć na to, że nasz wybór spodoba się obcym...

Można wybrać imię bardzo popularne, jednak wtedy trzeba liczyć się z faktem, że w klasie znajdzie się przynajmniej kilkoro dzieci o takim samym imieniu, co bywa problematyczne. Można też kierować się tradycją rodzinną lub szukać absolutnej perełki wśród imion, imienia jak najbardziej wyjątkowego.

Zobacz też: Imię to nosił bohater kultowej powieści. Oznacza "wszystkowiedzącego"

Spis treści

  1. To imię oznacza "dającego serce"
  2. Czy wróci moda na Kordiana?
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

To imię oznacza "dającego serce"

Imię, które bardzo powoli zyskuje popularność to Kordian. Samo imię doskonale jest nam znane, głównie za sprawą dramatu Juliusza Słowackiego, który od lat znajduje się na liście lektur z języka polskiego. Imię Kordian wymyślił sam poeta, zawiera ono w sobie cząstkę "cor" w języku łacińskim oznaczającą serce.

Jednak przez lata to męskie imię nie cieszyło się w Polsce specjalną popularnością. Obecnie nosi je jedynie 4610 osób, a w całym 2022 roku nadano je 182 chłopcom. To dość mały wynik, ale statystyki pokazują, że od 2013 roku jego popularność rośnie.

Kordian brzmi dość surowo, oto jak można je zdrabniać:

  • Kordianek,
  • Korduś,
  • Kordek,
  • Kordi.

Czytaj też: Oto nowy król, Polacy go pokochali. Najnowszy ranking imion dla dzieci 2023

Czy wróci moda na Kordiana?

Z opinii na facebookowej grupie dla mam wynika, że imię Kordian niespecjalnie się podoba, jednak niektóre z mam nie brały go pod uwagę, bo zwyczajnie nie jest na tyle popularne, by pojawiało się w imiennikach. Łatwo też przeoczyć je w kalendarzu, dlatego że pojawia się tylko raz - 22 października.

Niektórzy sądzą, że moda na Kordiana jeszcze wróci. Dlaczego? Otóż właśnie takie imię otrzymał bohater serii powieści Remigiusza Mroza. Po raz pierwszy Kordian Oryński (pseudonim Zordon) pojawił się w tomie "Kasacja" cyklu "Joanna Chyłka".

Być może właśnie za sprawą powieści jednego z najpłodniejszych obecnie i najpopularniejszych autorów uda się nieco "odczarować" górnolotne brzmienie tego imienia. Najpewniej zwolenników chłopięcego imienia warto szukać właśnie wśród fanek serii powieści Mroza.

Jak powinien mieć na imię twój synek?

Pytanie 1 z 6
Jaki obraz powiesiłabyś sobie na ścianie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza