Lutowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w lutym?

2021-02-09 6:58

Rodzisz w lutym, a nie wiesz jeszcze, jak dać swojemu dziecku na imię? Sprawdziliśmy, jakie imiona mogą pasować do dziecka urodzonego w lutym.

Lutowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w lutym?
Autor: Getty Images

Lutowe imiona dla dzieci mogą, ale nie muszą być związane z imieninami, jakie wypadają w tym miesiącu. Można nadać dziecku imię związane z przypadającymi w tym miesiącu świętami albo wręcz przeciwnie - wybrać imię, którego patron swój dzień obchodzi latem, by maluch miał więcej okazji w ciągu roku do świętowania.

Spis treści

  1. Imię dla dziewczynki urodzonej w lutym
  2. Imię dla chłopca urodzonego w lutym

Imię dla dziewczynki urodzonej w lutym

Luty to krótki miesiąc i nie ma w tym czasie wielu świąt, w poszukiwaniu ciekawego imienia dla dziewczynki warto więc nie tylko zerknąć do kalendarza, ale też sprawdzić, jakie znane osoby urodziły się w tym miesiącu.

6 lutego to rocznica urodzin znakomitej polskiej aktorki Danuty Szaflarskiej - niewiele dziewczynek nosi dziś imię Danusia, a szkoda! 4 lutego to natomiast rocznica urodzin Rosy Parks, wybitnej afroamerykańskiej działaczki na rzecz praw człowieka - może będzie dla ciebie inspiracją, by nadać córeczce na imię Róża?

W lutym swój dzień obchodzi wiele pięknych żeńskich imion: Brygida (1.02), Weronika (4.02), Agata (5.02), Dorota (6.02), Konstancja (18.02).

Jeśli mimo tego szukasz imion z innej strony kalendarza, zastanów się np. nad pięknymi imionami polskich królowych i księżniczek: Zofii (15.05), Kingi (24.07), Jadwigi (15.10) czy Marii (która - jeśli wierzyć statystykom - obchodzi imieniny aż 62 razy w roku!)

Czytaj także: Imiona jak kwiaty - najpiękniejsze imiona dla dziewczynek inspirowane nazwami kwiatów

Imię dla chłopca urodzonego w lutym

W pierwszej kolejności do głowy przychodzi tu Walenty! Patron zakochanych swoje święto obchodzi co roku 14 lutego, może więc to dobry pomysł, by dziecku urodzonemu tego dnia dać właśnie to imię? Nie jest ono dziś często nadawane, więc możesz mieć pewność, że w przedszkolu nikt nie pomyli go z innym dzieckiem. 

5 lutego urodził się wybitny piłkarz Cristiano Ronaldo - dla fanów futbolu to pretekst, żeby dać  dziecku na imię Krystian. 12 lutego to z kolei rocznica urodzin Karola Darwina, twórcy teorii ewolucji. Co oznacza imię Karol? Kliknij i sprawdź!

W lutym imieniny obchodzą: Ignacy (1.02), Błażej (3.02), Jacek (10.02), Łukasz (17.02) i Maciej (24.02). Jeśli jednak wolisz, by twój syn miał imieniny o innej porze roku, możesz dać mu na imię np. Borys (10.08), Marcin (24.10) lub Hubert (3.11).

Czytaj także:

Styczniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w styczniu?

Rodzisz w lutym? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom