Mapa najpopularniejszych imion w Europie. 7 krajów stawia na to samo imię co Polacy

2024-04-10 15:05

Jakie są najpopularniejsze imiona dla dziewczynek wybierane przez rodziców w różnych krajach europejskich? Wśród najczęściej powtarzających się typów z pierwszych lokat pojawiają się takie imiona jak: Mia, Olivia, Emilia, Maria i nasza polska królowa z 2023 roku – Zofia. To najbardziej popularne imię aż w 8 krajach.

Mapa najpopularniejszych imion w Europie. 7 krajów stawia na to samo imię co Polacy
Autor: Getty images/ Instagram @amazing_map Mapa najpopularniejszych imion w Europie. 7 krajów stawia na to samo imię co Polacy

Kika tygodni temu na instagramowym profilu @amazing__maps opublikowano wyjątkową mapę Europy. Widzimy na niej najpopularniejsze imiona żeńskie wybierane w różnych krajach w 2023 roku. Jest też nasz kraj oraz faworytka z ubiegłego roku – Zofia. Jak przestawiają się typy w innych krajach? Okazuje się, że w wielu z nich popularne są imiona dobrze znane Polkom i Polakom i co ciekawe dość często u nas wybierane.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Imię Zofia popularne nie tylko w Polsce

Rzeczona już Zofia jest często wybierana również w innych zakątkach Europy. Imię to pokochali także Włosi (Sofia), Słowacy (Sofia), Litwini (Sofija), Rosjanie (Sofia), Serbowie (Sofija), ale to jeszcze nie wszyscy! Popularne jest także w Mołdawii (Sofia) oraz Czarnogórze (Sofija).

Przypomnijmy, że w 2023 roku w Polsce imię Zofia zajęła pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych imion żeńskich. Otrzymało je aż 4968 dziewczynek. Co ciekawe już od kilku lat imię to nie schodzi z podium. W całej aktualnej bazie PESEL (z dnia 19 stycznia 2024) imię Zofia znajduje się na 11. pozycji. W Polsce aktualnie nosi to imię jako swoje pierwsze 369226 kobiet i dziewczynek.

Jakie imiona dla dziewczynek popularne są w Europie?

Śledząc inne popularne w Europie imiona żeńskie na uwagę niewątpliwie zasługują imiona: Mia, Emilia, Maria, Hanna, Victoria, Sara czy Amelia. Wszystkie z nich są lubiane i chętnie wybierane także w Polsce. I tak imię Mia w 2023 roku zostało wybrane w naszym kraju jako pierwsze imię dla 1232 dziewczynek, Emilia dla 2785, Maria dla 3137, Hanna dla 4565, Wiktoria dla 2531, Sara dla 937, a Amelia z kolei dla 2759.

Pozostałe imiona, które padły na mapie to już imiona mniej znane w naszym kraju. Przykładowo we Francji najpopularniejszym typem w 2023 było imię Jade, w Norwegii - Nora, w Szwecji – Astrid, w Islandii - Embla, a w Turcji – Zeynep.