Naukowcy wskazali najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Wywołuje pozytywne emocje

2023-09-20 11:50

Naukowcy ujawnili najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Zdaniem lingwistów to imię wypadło najlepiej w amerykańskim angielskim. Wypowiadane na głos wzbudziło najwięcej pozytywnych emocji.

Uśmiechnięty chłopczyk
Autor: Getti Images Naukowcy wskazali najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Wywołuje pozytywne emocje

Znamy już najpiękniejsze imię na świecie dla dziewczynki. Jego odpowiednik jest najpopularniejszym imieniem żeńskim nadawanym w Polsce.

Ujawnione przez naukowców najpiękniejsze brytyjskie imię dla chłopca nie ma niestety odpowiednika w języku polskim. Jest nim bowiem Zayn.

Inaczej rzecz tyczy się najpiękniej brzmiących imion w amerykańskim angielskim. Ta lista znacznie różni się od tej w Wielkiej Brytanii. Co więcej, ma odpowiedniki w naszym kraju.

Według naukowców najpiękniej brzmiące imię w amerykańskim angielskim wywołuje najbardziej pozytywne emocje we wszystkich językach.

Zobacz także: To męskie imię nosi 21 dziewczynek w Polsce. Rada Języka Polskiego wydała przychylną opinię

Friz i Wersow zorganizowali baby shower – znamy imię:

Kryteria wyboru najpiękniej brzmiącego imienia

Wybór najpiękniejszych imion na świecie zainicjował portal my1styears.com wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Birmingham. Badacze wyjaśnili, że lista została oparta na imionach używanych w Stanach Zjednoczonych i w Anglii.

Portal my1styears.com Dr Bodo Winter profesor lingwistyki kognitywnej na Uniwersytecie w Birmingham byli menadżerami całego pomysłu, który doprowadził do tego niezwykłego badania naukowego. Wzięto w nim pod uwagę osobno zarówno imiona dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Na wynik badań wpłynęły czynniki fonetyczne określające, które imię jest najbardziej atrakcyjne dla ludzkiego ucha.

— Oceniliśmy kilka najpopularniejszych imion dla dzieci na świecie, aby je uszeregować. Imiona, które znalazły się najwyżej w rankingu, wywołały najbardziej pozytywne emocje, gdy zostały wypowiedziane na głos, a zatem prawdopodobnie brzmią najpiękniej dla ludzkiego ucha — powiedział br Winter.

W badaniu wykorzystano bazę najpopularniejszych imion na świecie — BabyCentre. Zawierała ona łącznie 400 imion. Za pomocą programu fonetycznego „toPhonetics” wybrano 50 imion. Imiona zakwalifikowano na zasadach fonetyki i ocenie, jakie emocje wywołuje dźwięk danego imienia, gdy jest wypowiadane na głos.

Na tej podstawie wybrali najpiękniej brzmiące imię dla chłopca w amerykańskim angielskim.

Najpiękniej brzmiące imię dla chłopca – TOP 10

Zdaniem naukowców najpiękniej brzmiącym imieniem dla chłopca na świecie w amerykańskim angielskim jest imię Matthew. Jego polskim odpowiednikiem jest imię Mateusz.

W pierwszej dziesiątce najpiękniej brzmiących imion męskich w amerykańskim angielskim znalazły się takie imiona jak:

 1. Matthew,
 2. Julian,
 3. William,
 4. Isaiah,
 5. Leo,
 6. Levi,
 7. Joseph,
 8. Theo,
 9. Isaac,
 10. Samuel.

Imię Mateusz w innych językach

Język angielski — Matthew, Matt.

Język niemiecki — Matthäus.

Język francuski — Matthieu, Mathieu.

Język włoski — Matteo, Mattia.

Język hiszpański — Mateo.

Język portugalski — Mateus.

Znaczenie imienia Mateusz

Imię Mateusz wybrano w Polsce w 2022 roku 1209 razy, co dało mu 35 miejsce wśród najpopularniejszych imion w zeszłym roku według danych dostępnych na dane.gov.pl.

Imię Mateusz pochodzi z hebrajskiego i oznacza „dar od Boga”.

Chłopcy o tym imieniu są dość energiczni, towarzyscy i obdarzeni dużym poczuciem humoru. Lubią spędzać czas z ludźmi i z reguły mają dobre relacje z innymi. Potrafi współpracować, a w pracy jest dość skrupulatny i angażuje się w powierzone mu zadania.

Mateusz charakteryzuje się także dużą odpowiedzialnością i zawsze jest gotowy pomóc innym.

Biblijne imiona, które brzmią pięknie

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przeprowadzili badania nad fonetyką wielu biblijnych imion. Poza imieniem Mateusz, również inne wywołują bardzo pozytywne emocje i brzmią pięknie dla ludzkiego ucha.

Imiona biblijne, na które, poza imieniem Mateusz, zwrócili uwagę badacze, to:

Jeżeli wciąż szukasz imienia dla syna, warto zastanowić się nad tymi pięknie brzmiącymi biblijnymi imionami dla chłopca.

Źródło:

 • my1styears.com
 • archyde.com

Czytaj także: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji

To imię dla chłopca kojarzy się z wielkim sukcesem. A jest 82. w rankingu

Imię, które pokochały memy. Charakteryzuje chłopca inteligentnego i z żyłką do interesów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza