Nietypowe imiona dla dzieci – czy warto nadać dziecku oryginalne imię?

2012-12-14 16:24

Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, którą musi podjąć każdy rodzic. Trzeba zastanowić się, czy wybrane imię dla dziecka nie będzie dla niego źródłem problemów. Czy warto nadać dziecku nietypowe imię?

Nietypowe imiona dla dzieci
Autor: _photos.com|photos.com Nietypowe imiona dla dzieci – czy warto nadać dziecku oryginalne imię?

Rozważając różne imiona, trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrane imię dla dziecka dobrze komponuje się z nazwiskiem (nietypowe imię + pospolite nazwisko brzmi źle), czy pasuje do osoby dorosłej. Dziecko nie będzie przecież przez całe życie rozkosznym bobasem – mała Poziomka brzmi słodko, dorosła pani Poziomka – niezbyt. Pamiętajmy, że imię ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i psychiki dziecka. Dziwne imię może być dla dziecka koszmarem i położyć się cieniem na całym jego życiu. I nie chodzi tu tylko o wyśmiewanie w przedszkolu. Badania dowodzą, że ludzie kierują się stereotypami i oceniają innych również przez pryzmat imion. 90 proc. imion obarczonych jest takimi stereotypami, które mają wpływ na to, jak na dziecko będą w przyszłości patrzeć nauczyciele czy pracodawcy. Z niektórymi imionami skojarzenia są niezbyt pochlebne.

Nietypowe imiona dla dzieci – ostrożnie

Dżastin, Damian, Kewin, Brajan, Nikola, Dżesika, Jennifer… Rodzice, nadając takie imiona, chcieliby tym sposobem dać dzieciom życie lepsze niż sami mieli. Imiona te zainspirowane są zwykle oglądanymi w telewizji serialami i celebrytami. Rodzice myślą, że życie dziecka będzie wyjątkowe jak jego imię i że takie imię będzie zwracać uwagę wśród zamożniejszych grup społeczeństwa. Nie zauważają jednak, że w kręgach, do których aspirują, ceni się prostotę. Niestety osiągają zwykle skutek odwrotny od zamierzonego – „telewizyjne” imiona kojarzą się z niskim statusem społecznym i jeszcze bardziej spychają dziecko na margines.

Pamiętajmy, że nadając imię dziecku, robimy to dla niego, a nie dla siebie. Samo nietypowe imię nie zapewni mu wybitnych osiągnięć. A zwykłe, pospolite imię na pewno mu w tym nie przeszkodzi.

Polecamy także:

Nowoczesne imiona dla chłopców i dziewczynek

www.dlarodzinki.pl