Polacy mieli rację! Imię noszone przez tysiące Polek wybrano najpiękniejszym na świecie

2024-04-11 11:02

Czy spośród tysięcy imion na całym świecie można wskazać jedno? Pewna marka dla dzieci postanowiła to sprawdzić i zatrudniła profesora lingwistyki. Dr Bodo Winter z zespołem przeanalizował brzmienie setek najpopularniejszych imion dla dziewczynek i chłopców, i wskazał najpiękniejsze.

Polacy mieli rację! Imię noszone przez tysiące Polek wybrano najpiękniejszym na świecie
Autor: Getty Images Polacy mieli rację! Imię noszone przez tysiące Polek wybrano najpiękniejszym na świecie

My 1st Years, brytyjska marka produktów dla niemowląt i dzieci, postanowiła dowiedzieć się, jakie jest najpiękniej brzmiące imię dla dziecka. W tym celu firma nawiązała współpracę z doktorem Bodo Winterem, profesorem lingwistyki kognitywnej z Uniwersytetu w Birmingham.

– Na wybór imienia wpływa wiele czynników, a kilka z nich zostało sprawdzonych w badaniach. Na przykład badania Stephanie Shih pokazują, że rodzice starają się unikać wybierania imion, które źle brzmiałyby z ich nazwiskiem rodzinnym. Jeśli twoje nazwisko zaczyna się na literę „S”, zaleca się, aby nie nadawać dziecku imienia kończącego się na „s”, ponieważ w wymowie dwa „s” zmieszają się ze sobą – mówi dr Winter.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Jakie jest najpiękniejsze imię na świecie?

Badania pokazują, że brzmienie niektórych imion dla dzieci rzeczywiście jest oceniane jako piękniejsze niż innych. W rzeczywistości jednak jest bardzo wiele elementów wpływających na to, jakie skojarzenia i emocje budzi w nas dane imię – od wpływów kulturowych, przez płeć, po historię rodziny.

Zespół dra Wintera, wykorzystując inne badania z 2018 roku na temat imion, najpierw przygotował listę najpopularniejszych imion dla dzieci na świecie. Później naukowcy – z pomocą ochotników – ocenili jakie emocje budzą poszczególne imiona, gdy je głośno wypowiadamy i gdy je słyszymy. Imiona, które częściej budziły pozytywne emocje, i których brzmienie oceniano jako najpiękniejsze, pięły się w górę rankingu.

I tak za najpiękniejsze imię na świecie uznano Sophie. W języku polskim odpowiednikiem tego imienia jest Zofia. W badaniach nad imieniem dla chłopca pierwszą nagrodę zdobyło imię Zayn. Za jego popularnością stoi Zayn Malik, brytyjski piosenkarz i były członek grupy One Direction. Choć trudno znaleźć oficjalny odpowiednik tego imienia w języku polskim, niektórzy wskazują na imię... Zdzisław. To niestety nie należy w Polsce do popularnych imion dla chłopców.

Zofia na szczycie rankingu imion 2023

Nie da się ukryć, że gusta Polek i Polaków idealnie potwierdzają prawdziwość badań. Choć imię Zofia przez wiele lat było zapomniane i uchodziło za „przestarzałe” oraz „babcine”, w ostatnich latach wróciło na szczyt. Według danych GUS w 2023 roku Zofia była najchętniej wybieranym żeńskim imieniem w Polsce. Nazwano tak prawie 5 tys. nowo narodzonych dziewczynek!

Sofia, Sophia, Sophie, Soffie, Sofija – to różne odmiany imienia, które swoje źródło mają w języku greckim. Po grecku sophia (σοφία) to „mądrość”. Nic więc dziwnego, że wszystkie Zosie postrzegane są jako dziewczynki – a z czasem kobiety – mądre, piękne i pełne wdzięku.

W Polsce żyje obecnie 268 440 kobiet noszących to imię. Zofia była popularnym imieniem w okresie przed i powojennym, swój renesans przeżywa od 20 lat - imię to stale pojawia się w TOP 10 najpopularniejszych polskich imion żeńskich.